Zlínská nemocnice musela na nárůst obezních pacientů reagovat pořízením nového operačního stolu

Foto: KNTBFoto: KNTB
Foto: KNTB
Co se děje 12. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Operatéři v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nový vysoko zátěžový operační stůl Trumpf, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská. Důvodem k pořízení takového zařízení je narůstající počet silně obézních pacientů - na klasickém operačním stole s nosností do 135 kilogramů může být totiž akutní operace pro takové pacienty riziková.

Nový operační stůl patří k nejmodernější generaci s nosností do 400 kg a v polohovacím módu unese pacienta do hmotnosti 250 kg. „Je vybaven inteligentním dálkovým ovladačem s displejem, který upozorňuje obsluhu na možnost kolizní situace. Součástí stolu je bohaté příslušenství, které umožňuje provést na něm operace u extrémně obézních pacientů všem deseti operačním odbornostem operujícím v naší nemocnici," uvedl primář Centrálních operačních sálů Ivan Anděl.

Nadměrná hmotnost lidského těla je choroba jako taková a přináší pacientům řadu komplikací. „Jednou z nich je vysoká náročnost operací zejména v dutině břišní. Kromě náležitě vybaveného operačního stolu jsou zapotřebí dlouhé operační nástroje, výkonná operační světla a zkušenosti operatéra," řekl primář Ivan Anděl a dodal: „ U pacientů, kterým se nedaří snížit tělesnou hmotnost úpravou životního stylu, případně lékařem vedenou léčbou, se v posledních letech začala používat operační metoda zvaná bariatrická chirurgie. Zavedení tohoto typu operací připravují v příštím roce také chirurgové v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně."

Nejčastějšími typy bariatrických operací jsou plikace žaludku nebo bandáž žaludku. Nový vysoko zátěžový stůl umožní, aby pacienti ze Zlínského kraje, kteří jsou k bariatrické operaci vhodní, nemuseli za touto léčbou dojíždět do nemocnic mimo region.

Podobný operační stůl byl pořízen také s příslušenstvím pro neurochirurgickou operativu. Oba stoly nemocnice zakoupila v rámci dotací IROP a stály pět a půl milionu korun (spoluúčast Krajské nemocnice T. Bati činila 15 %).

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam