V krajské galerii budou moci lidé nahlédnout do dosud neznámé korespondence Henriho Matisse

ZLÍN - V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně budou moci návštěvníci vidět doposud nepublikovanou korespondenci významného francouzského malíře, sochaře a grafika Henriho Matisse. Kromě jeho dopisů nabídne výstava také autorovu kresbu a grafiku, s níž je možné se v českých galeriích setkat jen výjimečně, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.

Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 12. prosince v 17.00 hodin a k vidění bude v grafickém kabinetě ve 14|15 Baťově institutu do 25. února 2018.

Výstava Henri Matisse (1869 – 1954): Dopisy představí dosud neznámou část korespondence významného francouzského malíře, grafika a sochaře Henriho Matisse, který náleží k vrcholným představitelům fauvismu. Expozice je doplněná také o Matissovu kresbu a grafiku, která tak jako dopisy pochází ze soukromé sbírky na území České republiky. Výstava vzácných dokumentů a děl je jedinečným příspěvkem k ucelenější představě o životě a tvorbě tohoto autora, který se řadí mezi nejvlivnější umělce 20. století.

„Korespondence obsahuje celkem 21 dopisů. Nejcennější část této kolekce tvoří jednak dopisy, které Matisse adresoval své manželce Amélii, jednak Matissem přepsané dopisy od moskevského sběratele a mecenáše Sergeje Ščukina, na jehož objednávku umělec vytvořil své slavné obrazy Tanec a Hudba. Vystavený soubor dále doplňují dopisy pro zaměstnance rodiny a také dopis, který Matissovi zaslal jeho syn Jean,“ uvedla Pavlína Pyšná, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Dopisy, které vznikly v rozmezí let 1910 až 1935, se dotýkají jeho pracovního i osobního života. „Jejich prostřednictvím se můžeme seznámit s tvůrčími záměry autora, inspirativními místy a osobnostmi, s nimiž se setkával, ale také s citovými rozpoloženími, v nichž se právě nacházel,“ doplnila kurátorka výstavy.

Písemnosti, jejichž obsah je možný si na výstavě přečíst také v češtině, poutavě přibližují Matissovu osobnost, jeho život a dílo, které dosud zprostředkovávala především uměleckohistorická literatura. Některé dopisy jsou navíc obohaceny o cenné kresebné záznamy.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila k výstavě publikaci, která kromě úvodních textů od předních teoretiků umění obsahuje fotografie všech dopisů a jejich překlad z francouzštiny do češtiny, jenž je rozšířen o poznámkový aparát informující o zmiňovaných osobách, místech a osvětlující věcné údaje. Křest této knihy se uskuteční během vernisáže výstavy za účasti autorů, kteří se na ni podíleli, mimo jiné profesora Milana Knížáka a Jiřího Hlušičky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x