Na zlínské univerzitě vznikne jedinečný baťovský archiv

Foto: UTBFoto: UTB
Foto: UTB
Co se děje 14. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Digitální archiv, který shromáždí dostupné materiály z celého světa k historii a působení firmy Baťa, vznikne na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Serveru Zlin.cz to uvedl Jan Malý z tiskového oddělení školy.

Smlouvu o vytvoření archivu uzavřeli rektor UTB Petr Sáha a vnučka zakladatele obuvnické firmy Rosemarie Blyth Baťová. „Smlouva stanovuje, že Informační centrum Baťa, které působí při univerzitní knihovně, shromáždí odhadem 50 000 archiválií – fotografií, tiskovin a dalších dokumentů, které se týkají historie a působení obuvnické firmy. Práci na vzniku archivu bude financovat kanadská společnost Compass Limited, kterou zastupuje paní Baťová. Univerzitě za ni zaplatí 33 000 eur," konstatoval Sáha.

Myšlenka na vznik baťovského archivu vznikla na UTB už před několika lety. „To, co se nám doposud podařilo shromáždit, paní Baťovou natolik oslovilo, že se rozhodla poskytnout prostředky na vytvoření celosvětového archivu," vysvětlil ředitel Knihovny UTB Ondřej Fabián.

„Dnes jsou jen o malé části baťovských sbírek on-line dostupné informace. Cílem našeho projektu je proto vytvořit jedinečně obsáhlý a uživatelsky přátelský zdroj přinášející obrovský rozsah materiálů pod jednou (digitální) střechou," řekla o projektu Rosemarie Blyth Baťová. Podle plánů má být archiv hotový do konce listopadu 2019.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam