Hrozí zlínské nemocnici konec? Do kauzy se vložila i poslankyně Gajdůšková

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 20. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Rušení některých oddělení v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně, zastavení výstavby interny, odvolání třetiny primářů a primářek a další kroky vyvolávají v obyvatelích Zlína řadu otázek. Do kauzy se už vložila i poslankyně Alena Gajdůšková a napsala hejtmanovi Jiřímu Čunkovi otevřený dopis, ve kterém ho žádá o odpovědi.

Gajdůšková hejtmanovi jasně naznačila, že je celou situací kolem zlínské nemocnice značně znepokojena. "Žádám Vás o vysvětlení situace v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně a jasnou formulaci vašich představ v oblasti zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče, za kterou kraj nese plnou zodpovědnost," napsala mimo jiné Gajdůšková v otevřeném dopise Čunkovi.

Připomenula, že v minulosti byla přijata na základě odborného zpracování zastupitelstvem kraje Koncepce zdravotnictví Zlínského kraje, který definoval Krajskou nemocnici T. Bati jako pracoviště vyššího typu a spolu s dalšími nemocnicemi v kraji předpokládá vytvoření sítě vysoce kvalitních a dobře dostupných zdravotnických zařízení pokrývajících rovnoměrně území kraje.

Podle poslankyně Gajdůškové stálo nemalé úsilí zajistit institucionálně, materiálně i personálně předpoklady pro realizaci této koncepce. Vznikla specializovaná centra tak, aby Baťova nemocnice, jedna z největších nefakultních nemocnic v ČR, poskytla i u nás v kraji vysoce kvalitní péči všem občanům kraje. "Poslední kroky, které činí současné vedení kraje, však toto úsilí naprosto maří. Již rozhodnuté přesuny specializovaných oddělení (mimochodem již po rekonstrukcích), zastavení výstavby interny spolu s moderním urgentním příjmem a likvidace specializovaných center není v souladu s doposud platnou Koncepcí rozvoje zdravotnictví ZK. Také personální devastace KNTB propuštěním třetiny primářů a tedy destabilizace mnohých oddělení, tuto nemocnici deklasují na úroveň běžné malé nemocnice. To samo o sobě vyvolává obavy o další vývoj zdravotnictví v kraji, posiluje podezření, o kterých se ve veřejnosti mluví, a navozuje mnohé otázky," prohlásila Gajdůšková.

Rozhodla se proto od hejtmana získat odpovědi na řadu otázek. Například, proč bylo rozhodnuto o přesunu infekčního oddělení ze Zlína do Uherského Hradiště, jaká další oddělení a centra se mají v KNTB uzavřít a jak bude řešena jejich dostupnost při případném přesunutí či úplné likvidaci těchto odborností v kraji, z jakého důvodu byla zastavena výstavba nového interního oddělení ve Zlíně, když minulé vedení kraje zanechalo asi 1,5 miliardy korun alokovaných na tuto stavbu či na základě čeho a z jakých důvodů byla odvolána třetina primářů a primářek, z nichž velká část byla vysoce kvalifikovanými, zkušenými odborníky, významnými a uznávanými osobnostmi ve svých oborech.

Gajdůšková v otevřeném dopise zároveň položila otázku, zda je pravdou, že přesuny oddělení a uzavírání center mají vést ke snížení odborné úrovně nemocnice, tedy snížení její ceny a následné již připravované privatizaci, a že je již zpracována studie na výstavbu nové nemocnice mimo Zlín, která má uklidnit veřejné mínění a usnadnit privatizaci KNTB.

Nakonec se Gajdůškové dostalo alespoň částečné odpovědi. „Beru na vědomí a vnímám jako závazek kraje jasné slovo hejtmana Čunka, že se nechystá žádná privatizace krajských nemocnic a není debata ani o jejich pronájmu. Nicméně dostupnost a kvalita zdravotní péče je to, co budeme dále bedlivě sledovat. S netrpělivostí očekáváme slíbenou aktualizovanou Koncepci zdravotnictví Zlínského kraje," řekla po dlouhé debatě na Krajském zastupitelstvu Alena Gajdůšková.

Hejtman Jiří Čunek se k problematice zlínské nemocnice vyjádřil už počátkem prosince, kdy se v médiích mluvilo o tom, že zlínská nemocnice má být přemístěna mimo Zlín. „V tuto chvíli projektanti zvažují několik variant. Je to vybudování centrálního objektu za asi dvě miliardy korun ve stávající nemocnici nebo také na jiném místě ve Zlíně. Ano, jeden z námětů projektantů byl, za předpokladu dostavby dálnice D49 a obchvatu města Zlína, v holešovské zóně. Všechny záměry však musí posoudit vedení nemocnice a následně krajské zastupitelstvo. V tuto chvíli není s čím souhlasit či nesouhlasit," uvedl tehdy ve svém prohlášení Jiří Čunek.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam