Hlavní ulici v areálu Svit čeká velká proměna, přibudou chodníky a parkoviště

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 27. 12. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN –  Chaos a zmatek. Tak by se dala popsat situace, která už delší dobu panuje na jedné z nejrušnějších cest v bývalém areálu Svit ve Zlíně. Ulicí J. A. Bati denně projedou tisíce aut, mezi nimiž se motají chodci. Těm totiž chybí přechody pro chodce, včetně chodníků. Situace by se ale měla změnit. Zlínská radnice má totiž připravený velký projekt na kompletní rekonstrukci této ulice.

Ulice J. A. Bati se pomalu ale jistě stává centrem Zlína. Je zde jak sídlo Krajského úřadu i Zlínského kraje, tak i hlavní pošta, restaurace, obchody a desítky firem, které zaměstnávají stovky lidí. Denně tudy proudí tisíce aut, včetně kamionů. Už čtvrtým rokem také zajíždí do areálu MHD. V ranní a odpolední špičku tak zde bývá skutečně někdy velký chaos. A stejně to vnímá i zlínská policie. „Z našeho pohledu je situace v areálu neuspokojivá, například zde chybí vhodný počet míst pro zásobování, parkování, dopravní obslužnost a podobně,“ vyjmenovala mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková.

Přestože v celém areálu platí snížená rychlost na 30km/h a přednost zprava, ne každý to dodržuje. „Někdy to tu bývá opravdu jak sázka na ruletu. Buď přednost dostaneš nebo ne. Je to tu hrozné,“ postěžoval si řidič Milan Kudělka. Ani chodci zde na růžích nemají ustláno. „Nejsou tu chodníky ani přechody. Člověk tady kličkuje mezi auty. Pořád tady z toho chtějí udělat centrum města, ale aby se tu udělaly chodníky nebo přechody, tak na to už nikdo nemyslí. Prostě katastrofa,“ potvrdila důchodkyně Božena Malá.

V části areálu skutečně chybí chodníky. Ty na jedné straně končí prakticky za sídlem Krajského úřadu a na druhé straně končí za poštou. Pak se musí lidé spoléhat na to, že je nesmete některé z aut. Což se ale bohužel už nejednou stalo. „Policie v tomto areálu šetřila celkem tři nehody chodců, z nichž dvě skončily těžkým zraněním. Ve dvou případech se řidiči dostatečně nevěnovali řízení a jedna nehoda se odehrála během couvání,“ vyjmenovala policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zlínská radnice má ale pro své obyvatele dobrou zprávu. „Máme připravený velký projekt, který počítá s rozsáhlou rekonstrukcí celé ulice J. A. Bati. Stavba řeší rekonstrukci stávající vozovky, vybudování jak nových parkovacích ploch, tak úpravu stávajících parkovacích ploch a rekonstrukci komunikací pro pěší. Současně budou umístěny a modernizovány celkem dvě zastávky MHD. Navrženy jsou i další úseky chodníků,“ uvedl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Nicméně, celý projekt má jedno velké ALE. Vzhledem k tomu, že celý areál má několik vlastníků, kterými jsou i město Zlín, Zlínský kraj i skupina Cream a další, je nutné mít od nich souhlas. A bez nich nové chodníky ani další úpravy nebudou.  „Město Zlín s těmito vlastníky pozemků již nějakou dobu intenzivně jedná. Podle rozsahu akceptace těchto vlastníků k navrhovanému řešení bude zrealizován rozsah projektu. Rádi bychom samozřejmě aby se to podařilo co nejdříve a v co největším rozsahu. Příští rok bude proto v tomto případě klíčový,“ podotkl ještě Dvořák.

S čím však chodci rozhodně počítat nemohou, to jsou nové přechody pro chodce. Ulice J. A. Bati totiž nesplňuje podmínky pro jejich vybudování. A jejich zřízení by podle magistrátu bylo velice komplikované. „Nicméně součástí projektu jsou řešeny úpravy ve formě míst pro přecházení,“ doplnil závěrem mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam