Zlínská nemocnice jako jediná v kraji nabízí radiofrekvenční léčbu bolesti

foto: KNTBfoto: KNTB
foto: KNTB
Co se děje 28. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Krajská  nemocnice T. Bati ve Zlíně nabízí jako jediná v kraji radiofrekvenční léčbu bolesti. Jde o neinvazivní metodu, která spočívá v zavedení speciální jehly k nervové tkáni, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Léčbu zlínská nemocnice nabízí díky specialistům – algeziologům, kterých je na Moravě velmi málo.

Radiofrekvenční terapii využívají odborníci z ARO nejčastěji k léčbě vertebrogenní (záda, páteř) a neuropatické (nervový systém) bolesti. Jehlu neboli elektrodu vedou k postiženému místu, které je v lokální anestezii, pod rentgenovou nebo ultrazvukovou navigací. „Elektrický proud prochází k cíli kůží přes zavedenou izolovanou jehlu s aktivní špičkou, která plní funkci anody. Během vystavení tkáně účinku radiofrekvenčního proudu je produkováno teplo, protože okolní tkáň klade odpor průchodu proudu. Analgetického účinku je dosaženo tepelnou destrukcí nervových vláken," uvedl primář ARO Krajské nemocnice T. Bati Tomáš Gabrhelík a dodal: „Působení elektrického pole vede k dočasným elektrofyziologickým změnám ve vedení bolesti, tedy k zablokování vedení bolesti na řadu týdnů či měsíců."

Lékaři algeziologové, kteří se zabývají radiofrekvenční terapií, musejí absolvovat speciální výcvik a studium v zahraničí, zakončené získáním licence. Jejich nejčastějšími pacienty jsou lidé s bolestí kloubů při degenerativním postižení páteře artrózou, bolestmi meziobratlových plotének, poruchami prokrvení končetin nebo neuropatickými bolestmi koncových nervů v těle. V krajské nemocnici takových pacientů ročně lékaři ošetří kolem sedmdesáti.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam