Na boj se suchem v lesích chce kraj uvolnit 10 milionů korun

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 28. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Rada Zlínského kraje schválila pro rok 2018 program Podpora zmírnění následků sucha v lesích, na který zároveň navrhuje uvolnit 10 milionů korun. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

„Cílem programu je podpořit provádění lesnických činností, které zvyšují biodiverzitu a odolnost lesních porostů. Jde nám o zmírnění následků sucha, například i snížením výskytu biotických škůdců, především kůrovce, tam, kde jsou porosty oslabené nedostatkem srážek. Také je třeba usilovat o usměrnění odtoku srážkové vody na nepevných lesních cestách a svážnicích s následnou snahou o co největší vsáknutí vody do půdy," řekla radní Margita Balaštíková, zodpovědná za životní prostředí a zemědělství.

Celková částka určená v návrhu rozpočtu na tento program činí 10 milionů korun, z nichž mají být poskytnuty dotace ve třech opatřeních, a to Podpora nákupu prostředků na hubení a monitoring lýkožrouta (dva miliony korun), Podpora usměrňování odtoku a vsakování vody v rámci lesních cest (šest milionů korun) a Vnášení stanovištně vhodných dřevin a zřizování oplocenek a oplůtků (dva miliony korun).

Jak radní Margita Balaštíková dále vysvětlila, některá opatření kraj dílčím způsobem podporoval už v minulých letech v rámci dotací na hospodaření v lesích. „Od roku 2017 je tento nový program systematicky zaměřen na účinné usměrňování a vsakování vody v lese a také na (s tím související) výsadbou minoritních odrůd stromů, které z přírody mizí, i na ochranu před škůdci," dodala radní.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam