Kniha Josefa Ruszeláka dokumentuje kulturní život v našem kraji

foto: kr-zlinsky.czfoto: kr-zlinsky.cz
foto: kr-zlinsky.cz
Co se děje 1. 1. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍNSKÝ KRAJ – Kniha zlínského umělce Josef Ruszelák – Život je za dveřmi není jen monografií o životě a díle, ale je také zajímavým dokumentem o kulturním dění v regionu. I proto její vznik podpořil Zlínský kraj, informovala jeho pracovnice Helena Mráčková server Zlin.cz.

Zlínský malíř, grafik, dlouholetý výtvarník zlínského divadla, autor grafické podoby celé řady publikací i občasný editor Josef Ruszelák, rodák z Nětčic u Zdounek, který v příštím roce oslaví 80. narozeniny, vydal vlastním nákladem s finanční podporou Zlínského kraje, města Zlína a tiskárny Graspo téměř 270-ti stránkovou barevnou publikaci s četnými reprodukcemi svého díla, ale také s množstvím fotografií a vzpomínek osobností spjatých s kulturním a společenským životem nejen na Zlínsku.

Kromě linie osobního vyprávění o rodině a o tom, jak šel život, v knize nechybí vzpomínky třeba na fenomén hradišťské "umprumky", na dlouhou profesní etapu prožitou v divadle, na spolupráci s Klubem UNESCO Kroměříž i na tvůrčí a lidská přátelství.

Tak jako autor připomíná řadu výjimečných osobností kultury, tak také mnozí leccos prozrazují o něm: etnograf Karel Pavlištík, kunsthistorik František Dvořák, básník Ludvík Kundera, fotograf Jindřich Štreit, spisovatel Antonín Bajaja a další. Například bývalý dramaturg zlínského divadla Miroslav Plešák do knihy napsal: "...Pracoval jsem s ním na mnoha publikacích a jeho důslednost, vytrvalost, dotahování věcí až do oboustranného fyzického vyždímání je normou. Není v tom jen hledání čistoty, vyrovnanosti, cit pro detail. Od mnoha grafiků upravujících tiskoviny se Josef Ruszelák liší tím, že ho zajímá obsah, že čte to, co upravuje, a že se snaží jako výtvarník rezonovat s podstatou textu. Nebo přiblížit se charakteru divadelní inscenace, kterou poznává zevnitř. Ostatně pro mě jako dramaturga byl vždy cenným partnerem a také režiséři jako Alois Hajda, Miloš Hynšt nebo Zdeněk Kaloč ho považovali za člena týmu....".

Josef Ruszelák se jako výtvarník podílel na přípravě řady publikací – například Zlínská architektura (autor Pavel Novák), Baťovi muži (Zdeněk Pokluda), Svědectví o potopě -1997- Otrokovice, Třídílné leporelo Z cestovatelského deníku J. Hanzelky a M. Zikmunda, O slivovici (Josef Holcman), editoval vydání knihy Jiřího Karena Dopisy z Rajchu, jako grafik je spoluautorem knihy Putování časem Zlínským krajem, vydané zlínským hejtmanstvím v roce 2010.

Na publikaci Josef Ruszelák – Život je za dveřmi je pozoruhodné samo o sobě už to, že výtvarník, který byl u zrodu dlouhé řady divadelních programů, plakátů, brožur i knih jiných autorů, se v tomto případě ujal zpracování svého vlastního curriculum vitae, které vsadil do širšího kontextu "Obrazů – Lidí – Vzpomínek – Událostí", jak napovídá podtitul této živé kroniky Zlína a jeho kultury.

Kniha s 493 barevnými a 297 černobílými obrázky je k dostání v Městském divadle Zlín či v Infocentru na zlínské radnici. Stojí 500 korun.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam