Veřejné soutěže snižují ceny investičních akcí, pomohly i v Kloboukách

foto: město Valašské Kloboukyfoto: město Valašské Klobouky
foto: město Valašské Klobouky
Co se děje 1. 1. 2018 | Autor: Frolová Irena

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Ve Valašských Kloboukách je v současné době před dokončením několik velkých investičních akcí, jejichž předpokládané náklady se pohybovaly v řádech milionů korun. Všechny projekty byly zadávány formou veřejné soutěže, díky níž se podařilo vysoutěžit dodavatele s nejnižší cenovou nabídkou, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

"V souvislosti s rekonstrukcemi, stavebními úpravami, obnovami objektů a podobnými projekty se na veřejnosti čas od času objevují dotazy na způsob zadávání veřejných zakázek, na výběr firem i na financování. K tomu můžeme sdělit, že soutěžení zakázek je vždy transparentní a je realizováno v souladu se zákonem. Veřejná soutěž městu umožňuje dosáhnout nižší ceny díla, což je pro městský rozpočet podstatná úspora," uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

Výsledky veřejných soutěží je možné ilustrovat na několika aktuálně realizovaných projektech, ceny jsou uvedeny včetně DPH. Jedná se o Rekonstrukci chodníků v ulici Brumovská. Projekční cena díla činila 13.975.000 korun, cena vysoutěžená pak 8.410.000 korun. Dalším příkladem je Zateplení a nový zdroj vytápění v budově sauny a fotbalových kabin
Projekční cena díla byla 5.445.000 korun, cena vysoutěžená jen 3.793.513 korun. Jiná akce, na které město ušetřilo, je Rekonstrukce vnitřních instalací a povrchů v budově sauny a fotbalových kabin. Projekční cena díla byla 2.534.624 korun, cena vysoutěžená 2.113.399 korun.

Příznivé ceny se povedlo dosáhnout také u projektu Na kole blíže k lázním, který má dovést cyklostezku z Valašských Klobouk do Brumova – Bylnice a pro který se bude znova podávat žádost o dotaci. Projekční cena tohoto díla činila 25.464.392 korun, vysoutěžená cena pak je 18.094.380 korun.

"Do veřejné soutěže má právo se přihlásit každá firma, která splňuje kvalifikaci na daný typ a druh zakázky. Metodiku a kritéria soutěže přitom ukládá zákon č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek," řekl Radek Bařinka, vedoucí odboru investic a strategického rozvoje.

V případě stavebních zakázek do předpokládané hodnoty šest milionů bez DPH se jedná o zakázky malého rozsahu. Poptává se zde písemně vždy minimálně pět dodavatelských firem a hodnotí se jejich nabídková cena. Zároveň je na úřední desce vyvěšena výzva k podání nabídky.

Pokud jde o zakázku v předpokládané hodnotě vyšší, postupuje se v režimu podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadávací dokumentace je vyvěšena na profilu zadavatele a rovněž na úřední desce. Současně je osloven patřičný počet firem, vždy však nejméně pět dodavatelů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam