Slovácké divadlo uvede světovou premiéru inscenace Přes ploty

Inscenace Přes ploty (Foto: Slovácké divadlo)Inscenace Přes ploty (Foto: Slovácké divadlo)
Inscenace Přes ploty (Foto: Slovácké divadlo)
Kultura 4. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Světovou premiéru inscenace Přes ploty uvede v sobotu Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Přiblíží korespondenci mezi slovenským sociologem a publicistou Fedorem Gálem a anonymním národním socialistou Matějem, řekl serveru Zlin.cz mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

Dílo je jevištní adaptací knihy Gála a anonyma Matěje, která nese stejnojmenný název Přes ploty. Hru se souborem nastudoval režisér Michal Skočovský. „Mladý národní socialista anonym Matěj oslovil emailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by evropský liberál byl ochotný položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes,“ přiblížil Kubáník.

Podle něj se dvojice urputně a se zaujetím pře o otázky a odpovědi, které považuje za klíčové pro naši společnost. „Když jsem knihu přečetl poprvé, získal jsem pocit, že by její téma mělo zaznít i v divadle. Na druhé přečtení jsem zjistil, že existuje mnoho paralel mého a Matějova života, které nějakým způsobem rezonují,“ uvedl režisér Skočovský.

Hra je založena na rozhovoru dvou rozdílných lidí. Podle Skočovského se nejvíce blíží kategorii takzvaného dokumentárního dramatu. „U nás možná tento žánr zatím není tak rozšířený, ale jinde v Evropě s tímto formátem často režiséři pracují. Základem je autenticita materiálu. Přestože se jedná o jevištní adaptaci knihy, konverzace je velmi emocionálně zabarvená. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují,“ doplnil Skočovský.

Přestože je premiéra až v sobotu, někteří inscenaci už nyní označují za kontroverzní. Oponuje jim dramaturgyně Markéta Špetíková. „Nerada o nějakém textu říkám, že je kontroverzní. Přes ploty nás ale staví před nelehké volby. Ještě před rokem bych si třeba řekla, že se s neonacisty přece nemluví. Fedor Gál s jedním hovoří, a to i přesto, že se Matěj v něčem ztotožňuje s nacisty, kteří zabili Fedorova otce,“ uvedla Špetíková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam