Únos podnikatele: Případ, s mnoha otazníky, za nímž stojí půl miliardy

Video z vyšetřovací rekonstrukce únosu (Foto: Zlin.cz)Video z vyšetřovací rekonstrukce únosu (Foto: Zlin.cz)
Video z vyšetřovací rekonstrukce únosu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 5. 1. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Šlo o únos nebo je to celé vymyšlený příběh, za nímž stojí takřka půl miliardy? Takovým případem se zabývá zlínský krajský soud. Na lavici obžalovaných sedí Jaroslav Novotný se svou manželkou, společně se třemi Slováky. Právě ty si podle obžaloby manželé měli najmout, aby unesli a donutili podepsat směnku na půl miliardy korun podnikatele Pavla B. Do celé kauzy jsou údajně také zapleteni i někteří policisté.

Je to případ, nad kterým visí spousta otazníků a nejasností. Na počátku všeho stojí firma a dva společníci, Jaroslav Novotný a Pavel B. První z mužů tomu druhému prodal svůj podíl ve firmě za půl miliardy korun. Pavel B. dal zálohu a zbytek měl postupně splácet, což ale prý nedělal. A právě zde se začíná celá prapodivná kauza, která má dvě strany výpovědí.

Podnikatel Pavel B. tvrdí, že jej 7. října 2014 mezi obcemi Prakšice a Drslavice na Slovácku, přepadli a unesli tři muži, hovořící Slovensky. „Zprudka mě předjelo bílé auto v takovém hloupém úseku, vybrzdilo, vzadu se rozsvítil nápis stop,“ popsal Pavel B. Z auta prý vyskákali tři muži převlečení za policisty. Jeden z nich sedl vzadu k němu do auta, dal mu kolem krku strunu či nějaký drát a tím se ho snažil vytáhnout ven. Nasadili mu kuklu a odvezli do domu manželů, kde mu jeden z únosců držel pistoli u hlavy a další injekční stříkačku s neznámou látkou u krku. Tímto ho donutili podepsat listiny, kde se zavazoval ke splacení dluhu 370 milionů. Poté, co únosci odešli, přišel advokát, který vše zkontroloval. Nakonec to Novotný i s Pavlem B. notně u nich doma zapili. Novotného manželka pak opilého Pavla B. odvezla domů. Další den se podnikatel vypravil do Zlína na policii, kde vše oznámil a kriminálka okamžitě začala jednat.

Novotný ale tvrdí zcela něco jiného. Podle jeho výpovědi ale Buráň skutečně k nim do domu přišel, ale zcela sám a dobrovolně a dohodli se i na dalších splátkách dluhu. Pak skutečně měla následovat bohatá pitka, po níž ho manželka Novotného odvezla.

Zlínská kriminálka nakonec obvinila kromě manželů Novotných i tři muže, Artura Žilina, Rusa trvale žijícího na Slovensku, a Slováky Roberta Sádeckého a Matěje Janečku. Na stopu Artura Žilina ji přivedly kamerové záznamy, při níž mělo v kritický den auto, psané na Žilina, údajně jet za vozem uneseného podnikatele. Ten navíc policii sám potvrdil, že prý jej delší dobu někdo sledoval. Jména dalších dvou lidí měl údajně dodat dnes již neexistující Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. „Jak, se o tom ÚOOZ dozvěděla, to nevím. Přišli sami,“ vypovídal jeden ze zlínských kriminalistů. Poškozený podnikatel pak nakonec své únosce sám poznal na fotodokumentaci. Na dotaz soudce, zda se jej někdo během vyšetřování nesnažil ovlivňovat, odpověděl kriminalista, že jeho tým ne. „Ale mám poznatek, že obžalovaní se snažili kontaktovat některé bývalé vedoucí policisty a ovlivnit je,“ poznamenal kriminalista.

Všichni tři Slováci od počátku tvrdí, že se vůbec neznají, poprvé se prý viděli až u výslechu a že vůbec nechápou, proč jsou obviněni. Na dobu únosu předložil každý z nich alibi, v podobě emailů, záznamů z pracovišť, svědků. Například Žilin byl v té době údajně na Ukrajině, kde ležel s otřesem mozku. Soudu předložil lékařskou zprávu i razítka v pase. Auto, které policie viděla na kamerovém záznamu, v té době půjčil Ukrajinci, což měl být známý jeho otce. Ten ale žije nyní někde v pravoslavném klášteře v Rusku a nelze s ním navázat spojení. Sádecký zase v tu dobu odesílal ze svého domu email.

U soudu také stanul znalec, který se vyjadřoval ke zraněním uneseného podnikatele. Podle něj totiž neodpovídají tomu, že jej někdo škrtil strunou nebo drátem. „Škrtidlo proniká hluboko do kůže a svaloviny. Jestliže má někdo, při výšce skoro dva metry, 150 kilogramů, stejně jako poškozený, tak ta struna či lanko se skutečně zařeže poměrně hluboko a ani oděv tady nehrají roli.  Poškozený navíc vypovídal, že se aktivně bránil a dal ruku pod strunu. Ale na krku bylo jen červené zarudnutí, jak píše lékařská zpráva,“ vysvětloval soudní znalec Petr Loyka. Ani po zhlédnutí vyšetřovacího pokusu, kdy podnikatel ukazoval, jak jej pomocí struny kolem krku vytahují ven z auta, svůj názor nezměnil.

K soudu rovněž došel i muž, který tvrdil, že jej najali společníci Pavla B., aby Novotnému učinil nabídku a „zakopali válečnou sekeru“. „Ta nabídka byla taková, že pokud Novotný přijme částku někde mezi 150-200 miliony korun, tak zastaví trestní stíhání. Měli jsme kvůli tomu schůzku ve Zlíně a skončilo to tím, že si vzal čas na rozmyšlenou. Ale to bylo vše. Já si celý ten rozhovor nahrál na mobil,“ uvedl muž. Podle jeho názoru tato nabídka přišla proto, že měl Pavel B. strach z toho, že se mu začne někdo hrabat v účetnictví kvůli praní špinavých peněz. Nahrávku z mobilu údajně potom odnesl i na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která se mimo jiné zabývá i trestní činností policistů. „Ale nestalo se nic. Zametli to pod koberec,“ dodal svědek s tím, že natočený rozhovor má stále uložený a dodá jej i soudu k dalšímu jednání. To bude probíhat 22. ledna. Vyslechnuti mimo jiné budou další policisté, včetně kriminalistů z bývalé ÚOOZ. Přehrány budou také nahrávky a odposlechy.

Novotnému, jeho manželce i dalším třem mužům, hrozí v případě prokázání viny až dvanáctileté vězení.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam