Africký mor na Zlínsku se dál šíří, drobní chovatelé budou muset vybít prasata

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Co se děje 7. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Africký mor prasat se na Zlínsku už objevil i mimo území ohraničené ohradníky a veterináři se na tuto špatnou zprávu rozhodli ihned reagovat. Mimo jiné chtějí, aby drobní hospodáři v zamořené oblasti ukončili chovy a prasata vybili, serveru Zlin.cz to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Za ohradníky u obce Lípa se našlo šest uhynulých prasat nakažených morem a u obce Kudlov pak bylo další jedno prase. "Uhynulé kusy se nacházely asi 1,5 až 2,5 kilometru za ohradníky, stále však v rámci červené zóny zamořené oblasti," doplnil Semerád.

V pátek se kvůli prasečímu moru na Zlínsku uskutečnilo zasedání zástupců ministerstva zemědělství, veterinářů, myslivců, policistů a zástupců regionu a byla vyhlášena nová opatření. U malochovů prasat je nutná registrace od počtu dvou kusů. Pokud chovatelé prasata dříve nezaregistrovali, nejspíš u nich veterináři nařídí porážku. „Malochovatelům prasat ve vymezené oblasti, kde k novým nálezům nakažených divočáků došlo, bude nařízeno do konce ledna prasata porazit," konstatoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Toto nařízení se bude týkat katastrů Lípy, Kudlova, zřejmě Želechovic a možná i dalších okolních katastrů, které veterináři upřesní v nejbližších dnech.

Dosud se nařízení na porážku veškerých domácích prasat vztahovalo pouze na chovatele ve vysoce rizikové oblasti nákazy obehnané ohradníky. Výjimku měly pouze chovy registrované podle plemenářského zákona.

Je také pravděpodobné, že se na Zlínsko vrátí policejní snajpři, kteří znovu pomohou s odstřelem divočáků.

Státní veterinární správa eviduje k 3. lednu celkem 191 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat. V takzvané vysoce rizikové oblasti (uvnitř ohradníků) bylo pozitivních téměř 80 procent z 232 zde nalezených uhynulých divočáků. V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 79 divočáků (včetně sedmi pozitivních). Mimo zamořenou oblast (v dalších okresech Zlínského kraje) bylo nalezeno a vyšetřeno 62 prasat. Výsledek všech vyšetření byl negativní.

V tzv. červené zóně zamořené oblasti bylo uloveno nebo odchyceno do pasti celkem 553 divokých prasat, z toho u 15 z nich potvrdilo vyšetření africký mor. V zelené zóně bylo odstřeleno 1 501 divočáků, všechna vyšetření prasečí mor v této oblasti byla negativní.

Za opatření vedoucí k vymýcení afrického moru prasat dosud veterináři utratili přibližně 50 milionů korun, nejvíce peněz (asi 35 milionů korun) padlo na zástřelné a na vyplácení odměn za monitoring pseudovztekliny. Africký mor prasat se na Zlínsku objevil loni v červnu. Jednalo se o jeho historicky první výskyt v České republice.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam