Ztráty a nálezy obohatily i takové kuriozity jako paletový vozík, papoušek nebo bankovky

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 8. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Velmi pestrý je seznam předmětů, které jsou (nebo byly) evidovány v rámci ztrát a nálezů na Městské policii Rožnov pod Radhoštěm. Mezi kuriózní nálezy uplynulého roku určitě patří paletový vozík, papoušek nebo bankovky, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Tomáš Gross.

Za rok 2017 eviduje rožnovská městská policie celkem 39 nálezů (v roce 2016 to bylo 50 nálezů). „Je mezi nimi například paletový vozík nalezený v noci uprostřed ulice," řekl ředitel Městské policie Rožnov Aleš Pilař. „Co se týče četnosti, tak opět v loňském roce lidé nejvíce ztráceli klíče, kterých už máme kolem 10 kilogramů, různé doklady, nebo mobilní telefony. A stále u nás z předchozích let evidujeme nespočet jízdních kol, soupravu disků na automobil z lehkých slitin i s pneumatikami, sportovní tašku s knihami a encyklopediemi nebo dlouhý hliníkový žebř," doplnil ředitel Pilař. Hodnotnější nálezy odevzdané v roce 2017 jsou ponechány v úschově na městské policii tři roky od jejich nalezení. Poté se stanou majetkem města.

„Jízdní kola po uplynutí této lhůty věnujeme organizaci Kola pro Afriku. Některá nalezená jízdní kola jsou vzhledem ke stavu, v jakém se nacházejí, zhodnocena jako odpad a jsou rovnou odvezena do sběrného dvora. I tak skladujeme množství jízdních kol, jejichž hodnota je velmi nízká a majitelé o ně nejeví zájem," poznamenal Pilař.

Nalezené doklady jsou zasílány majiteli, i když podle občanského zákoníku by nalezené doklady měl vracet přímo nálezce. Potěšující je i četnost bankovek různých hodnot, které nosí poctiví nálezci na služebnu. Nejčastěji se jedná o bankovky zapomenuté v bankomatu. Pokud se chce občan coby majitel přihlásit o nalezené bankovky, musí spolehlivě vysvětlit okolnosti ztráty. Pokud se okolnosti ztráty shodují s okolnostmi nálezu, je možno bankovky vydat.

Kromě uvedených 39 „věcných" nálezů eviduje městská policie také 96 nálezů zvířat – téměř ve všech případech se jednalo o psy. V jednom případě se ale na seznam ztrát a nálezů dostal také papoušek. Byl to vzácný druh, který uletěl svému chovateli. Jeho pohyb po městě byl dobře viditelný i díky kamerovému systému. Papoušek se nakonec šťastně vrátil do rukou vlastníka.

A jen pro úplnost statistik - nahlášeno bylo v loňském roce téměř 183 ztrát. Opět se jednalo především o doklady, klíče a mobilní telefony. Návratnost nálezů majitelům je asi 50 % - tzn. že tolik majitelů se u nás šťastně shledá se svými věcmi," uzavřel šéf rožnovských strážníků.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam