Zlínská zoo má za sebou v mnoha ohledech rekordní rok

ZLÍN - Zlínská zoo má opět důvod k oslavě - už třetí rok po sobě překonala hranici 600 tisíc návštěvníků v roce a během uplynulého roku zde také odchovali rekordní počet druhů zvířat. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Do zoo zavítalo v loňském roce 630 320 návštěvníků, což je třetí nejvyšší počet v sedmdesátileté historii. Rok 2017 byl pro zlínskou zoo úspěšný i v dalších oblastech. „Rozmnožili jsme rekordní počet druhů zvířat. Za mimořádný považuji opětovný odchov jeřába laločnatého. Jsme stále jedinou zoo v kontinentální Evropě, která největší druh afrických jeřábů rozmnožuje. Po 42 letech chovu jsme se dočkali prvního mláděte kasuára přilbového. Poprvé v historii pečovalo o mláďata pět ze sedmi chovaných druhů supů. K vypuštění do volné přírody v Bulharsku jsme předali rekordní počet supů bělohlavých v jednom roce. Otevřeli jsme novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea, výstavbou výběhu B pro slony zahájili nejrozsáhlejší projekt v historii zoo pojmenovaný Karibuni. Návštěvníci si poprvé mohli zakoupit on-line vstupenky s okamžitým doručením, v areálu zoo se povedlo realizovat řadu opatření zaměřených na úsporu energií, vody a šetrný přístup k životnímu prostředí. Byl to vskutku skvělý rok,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Co se týká návštěvnosti, zlínská zoo posedmé za sebou obhájila pozici druhé nejoblíbenější české zahrady. Od roku 2003 je nepřetržitě „jedničkou“ Zlínského kraje. V rámci republiky dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst. Téměř dvě třetiny návštěvníků do zlínské zoo zavítalo z jiných krajů České republiky a ze Slovenska. „Vyhodnocení statistiky návštěvnosti za uplynulý rok potvrdilo vzrůstající zájem návštěvníků především z Moravskoslezského kraje a velkých měst, např. Prahy nebo Olomouce. Podíl slovenských návštěvníků dosáhl 13 %,“ řekla Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu. Po několika letech se podařilo zastavit pokles návštěvnosti zámku Lešná v areálu zoo. „Dobové interiéry si prohlédlo 28 344 návštěvníků, což je o téměř 20 % více než v roce 2016. Tak vysoký počet osob jsme naposled dosáhli v roce 2008,“ dodala Bujáčková. Podle jejích slov za úspěchem stojí především změna režimu prohlídek zámku a zřízení prázdninového informačního centra v pokladně zámku. Návštěvníci také ocenili novou kavárnu na zámecké terase.

Zoo loni přivítala celkem 268 narozených či vylíhnutých jedinců u 65 druhů zvířat. Poprvé v historii odchovala mládě ary hyacintového, největšího papouška na světě. „Chovatelské lahůdky reprezentují první mládě supa himálajského i opětovný odchov supa mrchožravého a hnědého. Cenná jsou však také dvě mláďata supa Rüppellova a čtyři mláďata supa bělohlavého a hadilova písaře, doposud nejpočetnější odchov těchto druhů v zoo,“ konstatoval zoolog Václav Štraub. K významným přírůstkům u savců patřili první mládě vodušek abok a potomci u dželad, surikat, kudu velkých, velbloudů dvouhrbých, pand červených nebo kotulů veverovitých. „Kolekci chovaných zvířat rozšířilo 353 jedinců 60 druhů. Poprvé se v zoo objevili tamaríni pestří a bělovousí, kakariki žlutočelí, puštíci tečkovaní, marabu indomalajští, želvy mohutné a ostruhaté,“ řekl zoolog Kamil Čihák.

Pro zlínskou zoo byl velmi důležitý leden 2017. Právě v tomto období provedené testy potvrdily, že první inseminace slona afrického v ČR, která proběhla v září 2016, byla úspěšná. Pokud půjde vše podle předpokladů, slůně by se mělo narodit letos v létě. „Porod bude probíhat ve stávajícím pavilonu, který jsme již pro tyto potřeby náležitě upravili,“ doplnil ředitel Roman Horský. Stavební úpravy rozdělily pavilon na tři samostatné části, aby každá ze slonic měla svůj vlastní prostor.

Zlínská zoo v loňském roce také rozšířila své expozice. V červenci zoo v australské oblasti otevřela novou expozici pro kivi a papoušky kea. Zlínská zoo chová kiviho jako první a jediná česká zoo. Pro tyto opeřence je typická soumračná nebo noční aktivita. „Gery, jak se sameček kiviho jmenuje, nás však velmi překvapil. Je totiž daleko aktivnější spíše ráno, proto jsme pro všechny zájemce poprvé připravili komentované prohlídky expozice v brzkých ranních hodinách,“ dodala Romana Bujáčková. Výrazně se proměnil prostor u sezonního vstupu. Zoo zde zprovoznila systém vodních fontánek, které v horkých letních dnech ocenili především nejmenší návštěvníci. V říjnu zoo zahájila proměnu stávajících expozic v Amazonii, v listopadu byla zahájena realizace I. etapy projektu Karibuni, a to výstavba výběhu B pro slony.

Dlouhodobě vysoká návštěvnost a projekt Koruna ze vstupu umožňují ZOO Zlín chránit zvířata přímo ve volné přírodě. K takovým projektům patří ochrana kriticky ohrožené pižmovky bělokřídlé na Sumatře, antilopy saoly v Laosu a volavky císařské v Bhútánu. Sbírka v přístřešku u expozice nosorožců přinesla v roce 2017 více než 100 tisíc korun věnovaných na ochranu nosorožců v jihoafrickém parku Hluhluwe-iMfolozi. Od roku 2009 se zoo aktivně účastní obnovy populace supů v Bulharsku. „Kolegům ze sdružení Green Balkans jsme předali k vypuštění devět supů bělohlavých. A je naprosto skvělé, že se naši supi již zapojili do reprodukce ve volné přírodě. Samice, kterou jsme v listopadu 2012 předali bulharským ochranářům, vytvořila se samcem ze Španělska pár a snesla v březnu 2017 své první vejce. Ačkoliv nakonec mládě odchoval náhradní rodičovský pár v záchranném centru, považujeme to za naprosto mimořádnou událost a naplnění velkého chovatelského snu,“ zdůraznil ředitel Horský.

Zlínská zoo měnila nejen areál zahrady, ale také nabídku poskytovaných služeb. „V červenci jsme poprvé nabídli elektronické vstupenky s okamžitým doručením. Navíc jejich cena je v hlavní sezoně nižší, než při zakoupení u pokladny,“ poznamenala Romana Bujáčková. U hlavního vstupu zoo zajistila bezplatnou wi-fi síť a instalaci bankomatu. V případě bankomatu je jednou z mála českých zoo, které obdobnou službu nabízejí. S velkým ohlasem se setkala úprava systému karet ZOO Zlín Family. Za rok 2017 zoo eviduje 30% nárůst prodeje ročních permanentek. Prudce stoupl počet zájemců o zážitek Ošetřovatelem na jeden den. „Tento speciální zážitek si zakoupilo 40 zájemců, v roce 2016 to bylo pouze šest zájemců,“ uzavřela Bujáčková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x