Vsetínská nemocnice má dva nové primáře

VSETÍN – Dva nové primáře na ortopedii a oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí má Vsetínská nemocnice. Primářem se stal Tomáš Strnad a Jaroslava Lanžhotská, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Dosavadní primáři Zdeněk Košťál a Ján Hanuštiak budou v nemocnici nadále působit jako lékaři. „Ráda bych dosavadním primářům poděkovala za dlouholetou práci pro nemocnici, pro pacienty a celý vsetínský region. Oba už chtěli přenechat vedení mladším kolegům, kteří byli pro vedení oddělení dlouhodobě připravováni. Je potěšující, že si svou pozici i ve výběrovém řízení obhájili,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Prousková.

Novým primářům popřála mnoho elánu. „Vedení oddělení je náročná a velmi odpovědná činnost. Přeju jim ale také hodně úspěchů v dalším rozvoji svých oborů,“ dodala Prousková.

Strnad pracuje na ortopedickém oddělení ve Vsetíně od roku 1998. „Zpočátku jsem získával zkušenosti ve všech oblastech ortopedie, později jsem se věnoval dětské ortopedii, artroskopické operativě a nyní zejména endoprotetice a revizní endoprotetice,“ přiblížil Strnad.

Vsetínská ortopedie má široké spektrum činnosti, realizuje náhrady kyčelních, kolenních i ramenních kloubů, ale také drobných kloubů ruky. „Lékaři se věnují novým, moderním metodám a postupům. V roce 2013 provedli jako první v České republice operaci částečné náhrady kolenního kloubu s použitím nového instrumentária,“ připomněla Plačková.

Strnad brzy předpokládá rozšíření spektra miniinvazivních artroskopických operací. „Do budoucna bych rád ve Vsetíně zavedl vzdělávací program pro lékaře v endoprotetice kyčlí,“ nastínil nový primář Strnad. Připomněl, že ortopedie nejsou jen umělé klouby, ale i léčba zlomenin, úrazů a péče o správný vývoj pohybové soustavy u dětí. „Vsetínskou ortopedii vzhledem ke kvalitě poskytované péče vyhledávají pacienti nejen z Valašska, ale i ze sousedních a vzdálenějších regionů. Oddělení je vybaveno novými, elektricky polohovatelnými lůžky a moderní vybavení mají také ortopedi na operačních sálech, je to například moderní artroskopická věž nebo vakuové míchání cementu pro cementování výplní při náhradách velkých kloubů,“ vyjmenovala Plačková.

Dvacet let působí v nemocnici i Lanžhotská. Po dvouleté praxi na interním oddělení nastoupila v roce 2000 na oddělení tuberkulózy a plicních nemocí. „Věnovala jsem se kalmetizaci, kontrolám po očkování, které se dnes už provádí v menším rozsahu především u rizikových dětí. Velkou většinu našich pacientů tvoří lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, astmatem, ale i dnes máme pacienty s tuberkulózou, vyšetřujeme kontaktní osoby,“ uvedla Lanžhotská.

Oddělení nabízí inhalační i infuzní léčbu pro kompenzaci astmatu nebo u chronické obstrukční plicní nemoci, podílí se na přípravě i realizaci preventivních akcí pro veřejnost i pro firmy. „V oblasti dechové terapie spolupracujeme s rehabilitačním oddělením naší nemocnice, tématu se věnovala také společná konference, která se uskutečnila vloni ve Vsetíně,“ dodala Lanžhotská. Ročně oddělení pečuje bezmála o 3000 pacientů a provede více než 6000 vyšetření.

V souladu s rozhodnutím krajských radních o zkrácení funkčního období primářů na pět let čekají výběrová řízení i další primariáty. „Vyhlášeny jsou v současné době konkurzy pro oddělení patologické anatomie, neurologie a pro rehabilitační oddělení, následovat budou další,“ dodala Plačková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x