Největší zájem o svatby byl v září

Svatba na zahradě valašskokloboucké radnice (Foto: archiv novomanželů)Svatba na zahradě valašskokloboucké radnice (Foto: archiv novomanželů)
Svatba na zahradě valašskokloboucké radnice (Foto: archiv novomanželů)
Co se děje 13. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Už druhý rok po sobě evidují valašskokloboucké matrikářky vyšší zájem o uzavření sňatku. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Lenka Zvonková.

Sňatek se loni rozhodlo uzavřít ve Valašských kloboukách 56 dvojic, tedy stejně jako v roce 2016. V  letech dřívějších přitom bývaly počty svateb zhruba o dvě desítky nižší. Pro vstup do manželství loni zvolilo 31 párů církevní obřad, 25 svateb bylo občanských. Vůbec nejvíce veselek se konalo v září, kdy se na společnou cestu životem vydalo 16 novomanželských párů.

„Přímo ve Valašských Kloboukách se uskutečnilo 49 svatebních obřadů, třikrát zazněl manželský slib v kapli v Poteči a dvakrát ve Študlově a v Tichově. Z občanských sňatků se 11 konalo v obřadní síni valašskokloboucké radnice a 11 na její zahradě. Jako další místa si snoubenci vybrali například ekopark nebo dřevěnici na Kosence," sdělila Soňa Kovaříková, vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel.

Zajímavý je věkový rozptyl novomanželů. „Nejmladšímu ze snoubenců, kteří v loňském roce vstoupili do manželství, bylo 19 let. Naopak nejstarší novomanžel uzavíral sňatek ve svých 71 letech," vzpomenula vedoucí. Dvě svatby byly „mezinárodní", kdy jeden z manželů pocházel ze Slovenska. U 22 obřadů měl alespoň jeden snoubenec trvalý pobyt ve Valašských Kloboukách, u 16 pak pocházel některý ze snoubenců alespoň ze správního obvodu ORP. „Svateb, kdy ani jeden ze snoubenců neměl trvalý pobyt v našem městě, přitom bylo 18. Často se jednalo o lidi, kteří žijí a pracují jinde, ale stále mají k Valašským Kloboukám vztah, mají tu rodiny, přátele a známé," dodala Soňa Kovaříková.

Převážná část snoubenců si chtěla zvolit termín svatby podle svého přání, o čemž svědčí fakt, že pouze osm párů využilo první sobotu v měsíci, která je osvobozena od poplatku. Další termíny obřadů jsou vždy zpoplatněny částkou 1 000 korun.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam