Podchod na náměstí Práce si na opravy počká roky

Vizualizace podchodu na náměstí Práce ve Zlíně (Foto: Zlin.cz)Vizualizace podchodu na náměstí Práce ve Zlíně (Foto: Zlin.cz)
Vizualizace podchodu na náměstí Práce ve Zlíně (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 11. 1. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Už jsou to bezmála čtyři roky, co byl v centru Zlína na náměstí Práce zrekonstruovaný podchod. Jenomže ten prakticky od té doby provázejí jenom samé komplikace. I když se už řadu z nich podařilo městu postupně odstranit, dva hlavní problémy, kterým je zatékání a nedokončená druhá polovina podchodu, jsou stále nedořešeny. 

Zlínský podchod na náměstí Práce. Jedni jej zatracují, jiným se zase líbí. „Ten, co tady byl předtím, byl tak na ostudu. Hlavně v noci se tu setkávali prapodivné party lidí, člověk se tu bál chodit. Sice i teď to nevypadá moc hezky, ale rozhodně je to tu čistější, než to bývalo předtím,“ mínil Pavel Strnad. „Co si myslím o novém vzhledu podchodu? No, žádná sláva. Jen se podívejte na ty hnusné betonové stěny, které jsou promáčené. Já tomu říkám zfušovaná práce. Přijde mi, že se tady hodně spěchalo a málo se toho promyslelo,“ mínil pan Alois, který nechtěl říct celé své jméno.

S přestavbou podchodu začalo město Zlín v roce 2013. O rok později byl hotový. Jenomže krátce nato, se objevily první problémy. Město tak muselo na část prací uplatnit reklamace. Co se však stále nepodařilo dořešit, je rekonstrukce druhé části, kde jsou obchody. Bývalé vedení města totiž jejím majitelům pronajalo v roce 1992 pozemky na 50 let, tedy do roku 2042, a ve chvíli, kdy se rozhodlo podchod zrekonstruovat, už se s nimi nedohodlo na dalších krocích. Město chtělo obchodníkům postavit na vlastní náklady nové krámky s tím, že se stanou jejich vlastníky. To ale vlastníci krámků odmítají, navíc požadují vysoké kompenzace za to, že jejich obchod bude po určitou dobu kvůli modernizaci uzavřený. A tak se již roky vedou neustálá jednání, které mají v tuto chvíli na starosti Technické služby Zlín. „V první řadě se snažíme o úpravu podmínek nájemních vztahů, takže vedeme s majiteli obchodů intenzivní jednání. Ale já věřím, že časem dospějeme ke vzájemné dohodě, protože podle mého ani pro samotné majitele obchodů nejsou ty podmínky, ve kterých aktuálně přebývají, zrovna nejlepší,“ doufá ředitel techniček Jakub Černoch. Nevzhledné krámky tak zůstávají i nadále v jedné polovině podchodu.

Kromě obchodníků město již roky řeší neustálé prosakování vody do podchodu. „Děje se to pravděpodobně proto, že po odstranění původních nadzemních objektů, které tvořily nadstřešení, se vsakující voda dostává po nové izolaci až na izolaci původní, přes kterou protéká dále do konstrukcí,“ vysvětlil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Řešení je jen jedno. Obnovit tedy hydroizolaci. Jenomže tato oprava sebou přináší jednu velkou komplikaci. „Bude totiž potřeba odkrýt konstrukci podchodu z vnější strany,“ upřesnil Dvořák. V praxi to znamená, že se bude muset velká část páteřní trasy v krajském městě rozkopat, což bude mít obrovský dopad na průjezd městem. „Součástí jednání není jen způsob odstranění zatékání, ale i třeba stanovení objízdných tras,“ podotkl Dvořák.

Jedna z objížděk by měla vést přes bývalý areál Svit, po ulici J. A. Bati, která se má z těchto důvodů rekonstruovat. Město v tuto chvíli jedná se všemi vlastníky pozemků v této ulici, aby mohly stavební práce začít co nejdříve. Kdy to ale bude, se zatím neví. Ale dokud nebude hotová J. A. Bati, nebude se opravovat ani podchod. „Proto nelze odhadnout časový ani finanční horizont, určitě ale půjde o roky,“ nastínil mluvčí. Navíc, pokud začne do dvou let elektrifikace železnice na trase Zlín-Otrokovice, budou se muset tyto práce rovněž časově zohlednit. Kromě rozšíření železnice půjde totiž i o vybudování nové mimoúrovňové křižovatky v Prštném, tedy v místě, kde je supermarket Albert. A hotovo by mělo být v roce 2023. Radnice proto nevylučuje, že práce na podchodu začnou až po jejím dokončení.

Články včetně videí o rekonstrukci podchodu na náměstí Práce ve Zlíně najdete pod štítkem "Podchod Zlín" vedle úvodní fotografie nebo zde.

Fotogalerie: Podchod po rekonstrukci v roce 2014

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam