Zdravotní sestry ze zlínské nemocnice se učily, jak pečovat o nevyléčitelně nemocné pacienty

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 13. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Více než dvě desítky zdravotních sester z různých oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně se zúčastnilo třídenního kurzu paliativní a hospicové péče. Bylo to vůbec poprvé, kdy lektoři sestry ze Zlínského kraje v této oblasti školili, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Akce se zúčastnilo 25 sester z vybraných oddělení, například ARO, Centra klinické onkologie, plicního oddělení, chirurgie nebo interny. Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém či terminálním stádiu. Jejím cílem je zmírnit bolest i další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.

„Součástí kurzu jsou kromě teorie hlavně praktické ukázky a komunikační nácviky. My samy lektorky jsme sestry z praxe, kde pracujeme s pacienty v konečné fázi života, a snažíme se zkušenosti a vědomosti předat dál. Hlavními tématy kurzu jsou přístup k léčbě bolesti, komunikace, duchovní a etické aspekty, práce s pacientem či příbuznými v jeho posledních hodinách života a mnoho dalšího," uvedla lektorka Anna Michlová a dodala: „Za velmi důležitý považuji také blok sebepéče, který je zaměřen na péči o nás, zdravotníky. Na sebe totiž často zapomínáme."

Vzdělávání v oblasti paliativní péče se budou zdravotníci v Krajské nemocnici T. Bati více věnovat i do budoucna.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam