Diagnostika uzavřené lávky pro pěší přijde na statisíce korun

foto: město Kroměřížfoto: město Kroměříž
foto: město Kroměříž
Co se děje 14. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížští radní rozhodli, že diagnostiku lávky pro pěší přes řeku Moravu obstará Vysoké učení v Brně (VUT), konkrétně odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty. Náklady dosáhnou téměř 600 tisíc korun, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

Lávka je od 15. prosince 2017 zavřená kvůli kontrole, kterou starosta Jaroslav Němec nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem.

Začátek prací se předpokládá v únoru, dokončeny by měly být zhruba tři měsíce od podpisu smlouvy. „Vzhledem k závažnosti situace je potřeba udělat podrobný průzkum lávky, což si vyžádá čas i peníze. Pro zajištění bezpečného provozu na lávce jsou plánované výdaje nezbytné," uvedl starosta Jaroslav Němec.

Mimořádnou kontrolu lávky inicioval poté, co se 2. prosince zřítila zmíněná lávka v Praze. Odborníci již lávku přes řeku Moravu geodeticky zaměřili a vizuálně prohlédli. Dělníci také opravili drobné trhlinky na jejím povrchu. „Kvůli dalším odborným pracím se doba, kdy bude lávka uzavřená, bohužel protáhne. Prosíme občany o trpělivost a děkujeme jim za pochopení," dodal místostarosta Marek Šindler.

Podle Vlastimila Foltýna z radničního odboru služeb je nezbytné konstrukci prozkoumat, diagnostikovat beton konstrukce v laboratoři, diagnostikovat stav nosných a předpínacích lan a získat údaje pro závěrečné zhodnocení lávky. „Teprve poté budou moci odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí rozhodnout o tom, zda je lávka způsobilá k provozu," řekl Foltýn.

Lávka je pravidelně pod dohledem. Každoročně se konají takzvané běžné kontroly, v delších intervalech hlavní prohlídky. Lávka jí naposledy prošla v roce 2014, další byla plánována na letošní rok. Událost v Praze ji urychlila.

Lávka byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů. Lávka odolala při velkých povodních v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, které bylo tehdy odstraněno, aby nezachytávalo naplavené větve a stromy. Po záplavách bylo zábradlí instalováno zpět a lávka byla pečlivě zkontrolována. Bez úhony přežila i povodně v letech 2006 a 2010.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam