Kvůli prasečímu moru byla rozšířena oblast, pro kterou platí zákaz vstupu do lesů

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 17. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V rámci mimořádných opatření, která přijali veterináři v souvislosti s šířením nákazy prasečího moru na Zlínsku, bylo mimo jiné rozšířeno také území zákazu vstupu do lesů. Nově se týká i Jaroslavic u Zlína, Kudlova, Lípy nad Dřevnicí a Želechovic nad Dřevnicí, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Nová nařízení souvisejí s nálezem sedmi mrtvých divočáků vně ohradníků, u kterých se prokázala nákaza prasečím morem. Za ohradníky u obce Lípa se našlo šest uhynulých prasat nakažených morem a u obce Kudlov pak bylo další jedno prase.

"V tomto území byly rozmístěny zákazové tabule a tam, kde jsou umístěny, se zakazuje volný vstup lidí s výjimkou uživatelů honiteb, vlastníků nemovitostí při výkonu vlastnických práv, osob vykonávajících právo myslivosti, myslivecké stráže, úředních veterinárních lékařů a lidí, kterým vydal povolení primátor či starosta obce. Zákaz se týká i pohybu osob se zvířaty. Jedná se především o psy, ale zákaz platí i pro koně či jiná zvířata," upřesnil Dvořák.

Státní veterinární správa aktuálně eviduje celkem 191 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat. Až na 7 kusů, které se našly vně ohradníků, pocházejí všechny pozitivně testované nálezy z tzv. vysoce rizikové oblasti (uvnitř ohradníků). V této oblasti bylo pozitivních téměř 80 procent z 235 zde nalezených uhynulých divočáků. V tzv. červené zóně zamořené oblasti bylo uloveno nebo odchyceno do pasti celkem 585 divokých prasat, z toho u 15 z nich potvrdilo vyšetření prasečí mor. V zelené zóně bylo odstřeleno 1 615 divočáků, všechna vyšetření na prasečí mor byla v této oblasti negativní. V oblasti s intenzivním odlovem bylo už odloveno celkem 11 554 divokých prasat – nejvíce v okresech Uherské Hradiště (2 213) a Kroměříž (1 997). Také zde se dosud u žádného zvířete nákaza nepotvrdila.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam