Moderní vyšetření pomáhá zlínským lékařům lépe odhalit rakovinu prostaty

Foto: Nemocnice Zlínského krajeFoto: Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Nemocnice Zlínského kraje
Co se děje 17. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Radiologové na Oddělení zobrazovacích metod v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně dokáží jako jediní v kraji přesněji identifikovat podezřelá ložiska rakoviny prostaty. Pacienti pak nemusejí na urologii absolvovat tak velký počet biopsií jako v minulosti a někteří dokonce nemusejí biopsii podstoupit vůbec, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Výjimečnost identifikace ložisek rakoviny prostaty spočívá především v tom, že hodnocení je výrazně subjektivní záležitostí a je mnohem více než u jiných vyšetření na magnetické rezonanci závislá na zkušenostech hodnotícího lékaře. „Nezkušený lékař může nález přehlédnout nebo naopak nadhodnotit, čímž se zvyšuje počet zbytečných a pacienta obtěžujících bioptických došetření. U nás se díky vyšetření prostaty na magnetické rezonanci snížil počet pacientů pokračujících na biopsii o 30 procent," řekl primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař. V minulosti se odebíraly vzorky „naslepo" z periferních částí prostaty. Tam se totiž předpokládá nález většiny nádorů.

Pro pacienta se jedná na magnetické rezonanci o rutinní vyšetření pánve zacílené na oblast prostaty. Zobrazuje se přitom vlastní prostatická tkáň i skelet a případné patologické lymfatické uzliny v rozsahu pánve. Hodnocení pak patří k nejsložitějším z vyšetření na magnetické rezonanci. „Musíme prohlédnout všechny skeny, najít podezřelá ložiska, porovnat je s různými dalšími typy skenů a pacienta pak podle klasifikace zařadit do jedné z pěti kategorií rizika. S tímto údajem posléze pracuje klinický lékař – urolog," dodal primář Jiří Tesař.

Oblast zobrazovacích metod je v medicíně jedna z nejrychleji se rozvíjejících. V některých fakultních nemocnicích již začali používat k cílenému odebrání vzorků z možných ložisek rakoviny prostaty ještě novější metodu. Obraz magnetické rezonance daného pacienta přenesou na obrazovku ultrazvukového přístroje urologa přímo při odběru vzorků. Lékař tak doslova online přesně zacílí na ložisko. Do budoucna se plánuje tohle zdokonalení také v Krajské nemocnici T. Bati.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam