Sbírka klíčů je u konce, na památník Sametové revoluce se vybralo přes 70 kilogramů materiálu

Foto: MěÚ Uherský BrodFoto: MěÚ Uherský Brod
Foto: MěÚ Uherský Brod
Co se děje 17. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÝ BROD - V uplynulých dnech byla v Uherském Brodě ukončena sbírka klíčů, které mají posloužit na stavbu památníku Sametové revoluce. Lidé nakonec nashromáždili více než šest tisíc klíčů o celkové váze bezmála 73 kilogramů, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Elen Sladká.

Ve sběrných boxech se objevily klíče všech tvarů a velikostí. Od nejmenších klíčků z dětských hraček až po staré rezavé klíče od vrat. Jeden vtipálek dokonce věnoval plastovou hračku pro miminka ve tvaru klíče. Také zdroje byly velmi různorodé. Někteří lidé přinášeli jednotlivé klíče, jiní celé svazky z již neexistujících budov nebo klíčky od svých prvních automobilů, které už dávno nemají.

"Co nás ale těší asi nejvíce je, že se nám s touto ojedinělou sbírkou podařilo oslovit nejen lidi v Uherském Brodě a okolí, ale i širší region. Dokonce se sešlo několik balíčků ze sousedního Jihomoravského kraje. Jeden dárce z Adamova připojil ke svému kilovému balíku dopis, že se jedná o klíče z jeho bývalé montérské dílny. Dílnu už dávno neprovozuje, ale je rád, že klíče z ní ještě poslouží," konstatovala Elen Sladká.

Paradoxně nejvíce klíčů se nashromáždilo na místě, kde se vlastně ani nesbíralo. Pracovníci Technických služeb města nasbírali jen mezi sebou, svými rodinami a známými rekordních 23,7 kilogramu klíčů.

Nyní budou nasbírané klíče putovat k dalšímu zpracování. Vybraný umělec z nich vytvoří památník Sametová revoluce. Ten bude umístěn u schodů do Muzea J. A. Komenského, na místě, kde se v roce 1989 poprvé sešli Broďané, aby vyjádřili svou podporu studentům v Praze a protestovali proti tehdejšímu režimu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam