Zlínské varhany už brzy rozezní kostel ve slovenském Lendaku

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 18. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve slovenském Lendaku je před dokončením stavba nového kostela, ve kterém budou instalovány varhany, které původně využívali zlínští filharmonici. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. 

Varhany propojují Lendak a Zlín od roku 2015. Filharmonie Bohuslava Martinů už pro ně neměla využití, protože se orchestr přestěhoval do nových prostor Kongresového centra, do kterých se tento nástroj nehodil. Město jej proto nabídlo k prodeji a tuto možnost využila Římskokatolická farnost Lendak. Za varhany zaplatila 410 tisíc korun. „Za možnost koupit varhany upřímně děkujeme. Jde pro nás o velkou pomoc a dar," řekl tehdy správce farnosti ve slovenském Lendaku Mario Anton Hrtús.

Nyní Hrtús zlínského primátora Miroslava Adámka informoval, že varhany jsou již postavené a funkčně zmodernizované. Nástroj se stane v Lendaku ozdobou nového kostela sv. Jana Křtitele, jehož stavba je před dokončením. Ke kolaudaci by mělo dojít v letošním roce.

Pro zlínskou filharmonii byly varhany postaveny v roce 1953. Současnou podobu získaly v roce 1983 po přestavbě, kterou realizovala firma Rieger Koloss. Mají asi 3 300 píšťal. Filharmonie Bohuslava Martinů přestala nástroj využívat v roce 2009, protože odborné posouzení nedoporučilo jejich přestěhování do Kongresového centra.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam