V nočních spojích MHD cestuje velké množství černých pasažérů, dopravní podnik si na ně došlápne

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 18. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Alarmující výsledky přinesla zvláštní kontrolní akce Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) zaměřená na černé pasažéry v nočních spojích MHD. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí DSZO Vojtěch Cekota. 

Mimořádná kontrolní akce se uskutečnila ve dnech 12. – 14. ledna. Výjimečně bez pokut. Příště už se však noční černí pasažéři postihu nevyhnou.

Vždy dva revizoři cestovali celou noc z pátku 12. na sobotu 13. ledna a opět ze soboty 13. na neděli 14. ledna v každém ze tří nočních vozů na linkách (2, 8 a 70) MHD DSZO. Kontrolovali během noci v těchto spojích všechny cestující. Výsledek nebyl příliš potěšující: 56 cestujících nemělo platný jízdní doklad.

„Nejde nám o to lidi trestat, ale naučit je kupovat si jízdenky. Naším ideálem jsou spoje, ve kterých, když jimi projde revizor, žádného černého pasažéra neobjeví. Proto jsme při této noční preventivní kontrolní akci udělali výjimku a umožnili černým pasažérům, aby si bez přirážky (za 20 korun) koupili jízdenku na místě, nebo aby si bez sankce ihned vystoupili. Bylo to však z naší strany poslední varování. Při příštích kontrolních akcích, které plánujeme, už budeme vybírat běžnou přirážku 500 korun na místě či do 10 dnů v doplatkové pokladně DSZO, nebo 1 000 korun při pozdější platbě," uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Je zajímavé, že z 56 černých pasažérů si 51 jízdenku za 20 korun (v několika případech i SMS jízdenku) ihned koupilo a jen pět cestujících zřejmě nemělo peníze, takže raději vystoupili.

„S nasazením dvou trolejbusů a jednoho autobusu, které jezdí ve Zlíně a Otrokovicích přes celou noc, se snažíme udržet základní dopravní obslužnost aglomerace i v časech, kdy už nejezdí autobusy příměstské dopravy a kdy se na několik hodin zastaví i vlaky. Máme ve službě řidiče, funguje dispečink, elektrické napájení sítě, v pohotovosti musí být i pracovníci údržby vrchního vedení a základní servis. Přesto i v noci (na rozdíl od některých jiných měst) u nás platí v MHD nezvýšený tarif. Abychom mohli tuto ne zcela samozřejmou službu obyvatelům Zlína a Otrokovic nadále nabízet, je nutné, aby si všichni cestující kupovali jízdenky," řekl vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek. Pro nákup jízdenek funguje i přes noc na významnějších zastávkách ve Zlíně a Otrokovicích celkem 36 jízdenkových automatů. Kromě toho je možno zakoupit jízdenku za hotové (20 Kč) u řidiče každého trolejbusu nebo autobusu nebo si pořídit SMS jízdenku prostřednictvím mobilního telefonu.

Za celý uplynulý rok 2017 zachytili pracovníci přepravní kontroly ve vozidlech MHD DSZO 7 139 cestujících bez platného jízdního dokladu. O rok dříve to bylo 6 571 černých pasažérů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam