Strašidelné sklepení zlínského zámku zve odvážné návštěvníky k prohlídce

Ilustrační foto (Foto: Inspirace Zlín z.s.)Ilustrační foto (Foto: Inspirace Zlín z.s.)
Ilustrační foto (Foto: Inspirace Zlín z.s.)
Co se děje 22. 1. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN - Objevte Strašidelné sklepení zlínského zámku, zvou pořadatelé veřejnost na originální výstavu do prostor pod zámeckou budovou, které jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Server Zlin informoval o akci ředitel Zlínského zámku Martin Pášma.

Sklepení bude rozděleno do několika tematických míst. Návštěvníci se dozvědí o tajemných postavách zlínských pověstí, o rytíři Milošovi nebo zlínském vodníkovi, ale nejen o nich. V dalších místnostech místní pověsti opustíme a poodkryjeme oblíbená témata zastřená tajemstvím, dozvíte se o upírech, vampýrech, vlkodlacích, Drákulovi, Čachtické paní a dalších záhadných bytostech.

Kromě poutavých textů a vampýrských legend budou strašidelné bytosti prezentovány ve stylizovaných scénách. Výstava je naplánovaná na únor a březen 2018. Slavnostní vernisáž proběhne 1. února v 10 hodin.

"I když současný vzhled nejstarší zlínská budova získala až při přestavbě na počátku 20. století, nenápadně a na první pohled vcelku moderně působící zámek v sobě dodnes ukrývá zajímavé pozůstatky pozdně gotické tvrze, kterou zde vystavěli Tetourové z Tetova koncem 15. století," připomněl historii zámku Pášma.

Stavebně-historický průzkum provedený v roce 2013 potvrdil, že bývalé sídlo majitelů zlínského panství vzniklo už ve středověku v době pozdní gotiky. Dnes jej tvoří čtyři zámecká křídla s uzavřeným nádvořím, podoba sídla se ale během staletí hodně proměňovala.

První písemná zmínka o gotické tvrzi ve Zlíně pochází z roku 1360. Byla vystavěná v půdorysu písmene U a ukončená na severní straně obrannou zdí, dva rybníky pod ní tvořily ochranné vodní příkopy.

"Zdi jižního zámeckého traktu pocházejí ze sklonku 15. století. Tedy z doby, kdy ve Zlíně vládl Vilém Tetour z Tetova. V této době byl zlínský zámek označován jako tvrz. Zřejmě do této doby lze datovat i kamenný portál, který se dodnes zachoval na schodišti vedoucím z nádvoří do sklepení v místě pod někdejší hranolovou věží východního křídla. I tento nejstarší pozůstatek sídla opředeného tajemnými pověstmi si můžete prohlédnout, pokud navštívíte výstavu Strašidelné sklepení zlínského zámku," pozval Pášma.

Od poloviny 16. století bylo sídlo postupně přestavěno v renesanční zámek s uzavřeným půdorysem a arkádovým nádvořím.

V roce 1860 se majitelem zámku stávají Hauptovi, baron Haupt jej pak v letech 1904 až 1905 nechal přestavět a zmodernizovat významným vídeňským architektem Leopoldem Bauerem. V roce 1929 zámek koupilo město a otevřelo jej veřejnosti. V roce 1958 se budova stala sídlem Muzea jihovýchodní Moravy, které se později přestěhovalo do bývalého továrního areálu.

Od roku 2013 se na zámku začaly rozjíždět aktivity obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek. Koná se tu řada výstav, koncerty i další kulturní akce.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam