Ve Zlínském kraji je o kotlíkové dotace enormní zájem, nejvíce žádostí se týká kotlů na biomasu

ZLÍNSKÝ KRAJ - V rámci druhého kola kotlíkových dotací přijal krajský úřad celkem 2 639 elektronických žádostí, řádnou písemnou podobu žádosti pak podalo 1 735 lidí. Největší zájem projevili obyvatelé Zlínského kraje o kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Pracovníci hejtmanství provádějí aktuálně kontrolu a vyhodnocení přijatých žádostí o kotlíkové dotace. Celkově jde o 1 735 žádostí, které žadatelé v rámci druhého kola dotací na krajský úřad doručili v listinné podobě. Pokud v nich pracovníci úřadu zjistí formální nedostatky, jsou žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili. O poskytnutí, či neposkytnutí podpory Rada Zlínského kraje rozhodne na přelomu února a března letošního roku, kdy bude schvalovat uzavření smluv s konečnými příjemci.

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých, nevyhovujících kotlů na pevná paliva za nové, nízkoemisní zdroje tepla v rodinných domech na území Zlínského kraje. Peníze na kotlíkové dotace poskytuje Evropská unie prostřednictvím Ministerstva životního prostředí. Mezi žadatele bude ve Zlínském kraji rozděleno více než 155 milionů korun. Očekává se, že úspěšných žadatelů bude zhruba 1 400. Jejich pořadí je stanoveno podle času, kdy úřad přijal jejich elektronickou přihlášku, a to s přesností na setiny vteřiny.

Druhé kolo kotlíkových dotací vyhlásil Zlínský kraj vloni v září. Elektronický příjem žádostí spustil 25. října. Potvrdil se očekávaný velký zájem veřejnosti, kdy celkově přišlo 2 639 elektronických žádostí (za celkem 292,3 milionu korun). Žadatelé pak měli 10 dní na to, aby svoji žádost na krajský úřad dodali v listinné podobě. V této podobě bylo doručeno 1 735 žádostí (za celkem 192,2 milionu korun). Rozdíl je dán tím, že některé elektronické žádosti byly duplicitní a také tím, že někteří sice podali elektronickou žádost, ale listinnou už ne. Mezi žadateli byl největší zájem o kotle na biomasu, na druhém místě pak o kondenzační plynové kotle.

„Jsme velmi rádi, že na rozdíl od některých jiných krajů je u nás ve Zlínském kraji mezi lidmi o kotlíkové dotace velký zájem. Výměna starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění totiž významně pomáhá ke snižování škodlivých emisí, které produkují tzv. lokální topeniště, tedy rodinné domy, chaty, chalupy a další menší budovy. Ty v současnosti patří k největším znečišťovatelům ovzduší,“ uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů.

To potvrdilo také experimentální měření škodlivin v ovzduší, které koncem loňského roku realizoval Zlínský kraj v Rožnově pod Radhoštěm a Vsetíně. V ovzduší byl sledován výskyt suspendovaných prachových částic, oxidů dusíku, oxidu siřičitého a přízemního ozonu. Všechny naměřené hodnoty v ovzduší byly podlimitní, nicméně měření ukázalo vyšší koncentraci prachových částic ve večerních a nočních hodinách, která je zejména způsobena právě lokálními topeništi.

Vyhlášení třetího kola kotlíkových dotací se předběžně očekává v druhé polovině roku 2019, s předpokládanou alokací asi 140 milionů korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x