Půdu zámku ve zlínské zoo si oblíbili kriticky ohrožení netopýři

ZLÍN - Půdu zámku Lešná v Zoo Zlín si oblíbili vzácní netopýři, už roky půda funguje jako letní sídlo kriticky ohrožených vrápenců malých a dalších dvou druhů netopýrů. Navíc v blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt minimálně osmi druhů netopýrů, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Loni si zlínská zoo nechala zpracovat celoroční monitoring výskytu netopýrů v budově zámku a v blízkém okolí. Hlavním podnětem byl připravovaný záměr rekonstrukce zámecké střechy a podsklepení. „Průzkum se zaměřil na zjištění výskytu netopýrů a zmapování jejich úkrytů, vletových a výletových otvorů a také letových tras uvnitř budovy. Ty jsou např. pro vrápence, jejichž letní kolonie obsazují otevřené půdy, stejně důležité, jako samotné úkryty,“ uvedl realizátor průzkumu Evžen Tošenovský z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Podle získaných informací zámek Lešná patří mezi důležitý celoroční úkryt hned několika druhů netopýrů. Nejvýznamnější je letní kolonie kriticky ohroženého vrápence malého. „Skupina zhruba 20 samic využívá úkryty evidentně dlouhodobě, má na ně velmi pevnou vazbu. Každoročně zde přivádějí na svět svá mláďata,“ zdůraznil Tošenovský. Zámek přechodně využívají také netopýři večerní a ušatí/dlouhouší (u posledně dvou jmenovaných je velmi komplikované přesně určit druh). V blízkém okolí zámku se pak vyskytuje minimálně osm druhů. „Kromě již zmiňovaných se jedná např. o netopýry vodní, hvízdavé, nejmenší nebo rezavé. Všechny druhy patří mezi silně ohrožené zástupce české fauny,“ dodal Tošenovský. V zimním období netopýři v určité míře využívají i podsklepení zámku.

Monitoring spočíval v pozorování a vyhledávání úkrytů v budově zámku a využit byl i takzvaný netopýří detektor. Speciální přístroj pomáhá identifikovat jednotlivé druhy. „Netopýři vysílají do krajiny krátké a pro člověka neslyšitelné signály, něco jako výkřiky, a citlivým uchem vnímají jejich odrazy. Jedná se o tzv. echolokaci. Funguje stejně jako třeba sonar u ponorek. Netopýři ji využívají pro orientaci v prostoru a pro velmi přesné zaměření kořisti,“ upřesnil zoolog Kamil Čihák. Téměř každý druh netopýra má specifický signál, podle jeho frekvence pak lze jednotlivé druhy určit.

Výjimečné obyvatele zámku Lešná zlínská zoo blíže představí během podzimní Noci pro netopýry. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zajímavé povídání, ale také na sledování lovících netopýrů pomocí zmiňovaného detektoru.

V České republice žije 27 druhů netopýrů. Tvoří tak nejpočetnější skupinu našich savců. Všechny druhy jsou přísně chráněné.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x