Divácký hit Splašené nůžky bude mít ve zlínském divadle už dvoustou reprízu

Splašené nůžky (Foto: Městské divadlo Zlín)Splašené nůžky (Foto: Městské divadlo Zlín)
Splašené nůžky (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 30. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve středu 31. ledna bude mít věčně vyprodaný divácký hit Splašené nůžky ve Studiu Z už dvoustou reprízu. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského divadla Zlín Veronika Jurčová.

Fenomén Splašené nůžky je pravidelně vyprodán už sedm let a teď ho čeká dvoustá repríza. To se ještě žádné inscenaci v historii zlínského divadla nepodařilo. „Každý měsíc v den spuštění předprodeje na následující období, přesně v 11.00 hodin dopoledne, se v rezervačním systému strhne boj o vstupenky na Nůžky. Tou dobou už se paní pokladní u okýnka vine dlouhá řada těch, kteří přišli zkusit štěstí osobně. A je to vždycky dílo okamžiku. Řešíme co chvíli hromadné skupování lístků i nespokojené reakce těch, na které se nedostalo. Tato mánie nepolevuje. Běžně se diváci svěřují, že jdou na Nůžky popáté, posedmé a ještě je to neomrzelo," uvedla šéfka vnějších vztahů zlínského divadla Blanka Kovandová.

Splašené nůžky měly premiéru v prosinci 2010. „Netušil jsem, že inscenace bude mít takový úspěch. A i kdybych to věděl v době, kdy jsme to zkoušeli a kdy herci nevěděli, jak si osvojit celý ten složitý mechanizmus hry, nikdy bych jim to neřekl. Představa, že to budou muset hrát dvěstěkrát, by je tenkrát vyděsila. Dnes se tím snad i oni skvěle baví," podotkl režisér inscenace Jakub Nvota, kterého na Splašených nůžkách nejvíce baví pozorovat, jak inscenace žije a mění se. „Nemáme možnost často pozorovat takovou divadelní dlouhověkost," potvrdil.

Úspěch Splašených nůžek podle něj tkví v předloze, která promyšleně pracuje s variabilitou příběhu a vtahuje diváka do dění. „Ale je to i tím, že jsme Nůžky udělali opravdu poctivě, nejen jako komedii, ale také jako detektivní příběh, a to diváky baví," dodal.

Salón Splašené nůžky je luxusní kadeřnictví uprostřed Zlína. Vládne v něm jeho majitel Tony Řezníček (Gustav Řezníček), extravagantní vlasový stylista s uměleckými vlohami, a poměrně svérázná mladá kadeřnice Barbara Marková (Markéta Kalužíková). Jejich klientela je pestrá. Své hlavy si tady nechávají zušlechťovat různí lidé: obchodník se starožitnostmi Eda Lorenc (Jan Leflík), pán s vizáží stavebního dělníka Pankrác Rosický (Zdeněk Julina), dáma z vyšší společnosti Eleonora Schubertová (Helena Čermáková) či suverénní mladík Matěj Veverka (Pavel Vacek). Všechno by v poklidu plynulo dál, kdyby najednou nebyla v bytě nad kadeřnictvím zavražděna majitelka domu, klavíristka Isabela Czerna. Nikdo jiný než návštěvníci salónu ale do budovy nevešel, takže vrahem musí být někdo z nich. Kdo, o tom pokaždé rozhodují hlasováním ve druhé polovině hry sami diváci. Podle statistiky, kterou divadlo vede, byl nejčastěji usvědčeným vrahem podle diváků Eda Lorenc - celkem ve 102 případech.

Detektivní komedie Splašené nůžky baví diváky po celém světě už desetiletí. Na úplném začátku stála hra německého autora Paula Pörtnera Scherenschnitt, kterou napsal v roce 1963 jako detektivní psychodrama. Na konci sedmdesátých let se ale této látky chopili američtí herci a producenti Bruce Jordan a Marylin Abramsová a vytvořili z ní komedii s detektivní zápletkou plnou herecké improvizace. Od roku 1980, kdy uvedli hru Splašené nůžky v Bostonu, byla přeložena do 11 světových jazyků a vidělo ji přes devět milionů diváků na více než 36 místech světa.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam