Zlínská policie bude přijímat nováčky i bez maturity, nabídne jim benefit 75 tisíc

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 30. 1. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Policie ve Zlínském kraji se potýká s nedostatkem policistů. Tento stav sice trvá už delší dobu, ale jejich počty se stále více snižují a nové se nedaří nabírat. Vedení policie se tedy rozhodlo, že začne přijímat do svých řad i lidi, kteří nemají středoškolské či vysokoškolské vzdělání. Navíc všem, které přijme, nabídne benefit ve výši 75 tisíc korun.

Na jednoho policistu v regionu aktuálně připadá 471 lidí. A toto číslo se neustále zvedá. Důvod je jeden. Od zlínské krajské policie totiž jejich členové odcházejí a noví nejsou. „I přes veškeré náborové kampaně, které proběhly, není zájem pracovat u policie,“ konstatoval ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček.

Podle plánu by mělo na území kraje sloužit 1279 policistů, ale ve skutečnosti je jich 1237. „Toto číslo bohužel není konečné. Nadále nám tento stav klesá. Policisté odcházejí sloužit k jiným útvarům s celostátní působností nebo do jiných krajů. V konečném čísle nemáme ještě zahrnuty ty, kteří jsou delší dobu nemocní, dočasně postaveni mimo službu nebo na rodičovské dovolené. Ve skutečnosti se dostáváme pomalu k hranici desetiprocentního podstavu, a tento stav už skutečně začíná být kritický,“ podotkl.

Vedení krajské policie se tak rozhodlo, že u přijímacího řízení sleví ze svých požadavků na dosažené vzdělání uchazečů. Od dubna tohoto roku se tak k policii budou moct hlásit i ti, kteří maturitu nemají. A to do této doby nešlo. „Ještě čekáme na schválení Policejního prezidia a pokud tomu tak bude, staneme se třetím útvarem v republice, který se rozhodl k tomuto kroku,“ informoval dále ředitel krajské policie.

Podle něj nejvíce sil chybí hlavně na Zlínsku a Uherskohradišťsku. „Ještě hůře jsou na tom například ve Středočeském nebo Karlovarském kraji, samozřejmě pak v Praze, naopak nadstav mají v Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji,“ doplnil ředitel.

Hlavním důvodem odchodu policistů je především finanční stránka. Průměrný plat řadového policisty v kraji je totiž 23-25 tisíc korun hrubého. Jeho výše je ještě ovlivněna hodností i počtem odpracovaných let. Nástupní plat nováčka, který má maturitu, je aktuálně kolem 21,8 tisíc korun hrubého. Plat nových policistů bez maturity ale bude o něco nižší.

Nicméně každý z nich dostane speciální náborový příspěvek, a to 75 tisíc korun. Ale i jeho vyplacení má svou podmínku. „Tou je, že u nás musí setrvat minimálně šest let,“ doplnil Tkadleček. Noví policisté budou zařazeni do dvou útvarů, a to na ochranu objektu a do pohotovostní a eskortní jednotky.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam