Zlínská nemocnice nabízí cvičení pánevního dna

ZLÍN – Cvičení pánevního dna nabízí Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. Pánevní dno pomáhá lidskému tělu zvládnout gravitaci, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Cvičení se věnuje s fyzioterapeutickým týmem primář rehabilitačního oddělení zlínské nemocnice Pavol Skalka. „Pokud pánevní dno funguje dobře, člověk se lépe a ladněji pohybuje. Udrží to, co udržet má. Efektivněji a bez bolesti zad běhá, užije si kvalitně a intenzivněji intimní chvíle. Má vliv na sebevědomí, sebejistotu a dýchání,“ uvedla Lipovská.

Cvičení pánevního dna se proto stalo součástí fyzioterapie. „Řadu let jsme hledali, jak metody cvičení vylepšovat, u kterých pacientů mají efekt. Vše jsme postupně doplňovali. K zásadnímu zlepšení výsledků vedlo zakomponování cvičení ve stoji s inspirací z bojových umění, především taiji juan,“ informoval primář Skalka.

Podle něj se taiji juan dostalo do současné podoby asi před 15 lety. „Byli jsme v tu dobu jediní, kteří cvičili s nemocnými s touto poruchou vestoje, v náročnější, ale účinnější vzpřímené situaci. Dnes už se cvičí vestoje například i v systému DNS profesora Koláře,“ dodal Skalka.

Porucha pánevního dna má různé podoby od rychlé únavy při chůzi na tvrdém rovném povrchu přes různé bolesti v zádech nebo podbřišku až k močové inkontinenci u žen. „Jen malá část nemocných je ochotna skutečně denně cvičit a vydržet týdny bez hmatatelného efektu. Výsledky se totiž objevují relativně pozdě, až po dvou a třech měsících. Naše specifikum je v tom, že jsme si vědomi propojení dobré funkce klenby nohy a stabilizace kyčlí pro dobrou funkci pánevního dna. Proto ten název Pánevní dno postavené na nohy,“ upřesnil Skalka.

Speciální cvičení pánevního dna je také jedním z témat, které primář přednáší budoucím fyzioterapeutům, porodním asistentkám a všeobecným sestrám. O tuto metodiku cvičení je zájem i u odborné lékařské veřejnosti.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x