Chovatelé musí hlásit svá prasata na radnici, kvůli moru

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Co se děje 5. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

KROMĚŘÍŽ - Chovatelé z Kroměříže a místních částí města ohlásili na radnici celkem 22 domácích prasat. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Ve městě je registrovalo jedenáct chovatelů," uvedla vedoucí radničního odboru životního prostředí Božena Ševčíková. Opatření nařídila Státní veterinární správa kvůli zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat. Radnice soupis předá krajské veterinární správě.

Chovatelům, kteří domácí prasata neohlásí, hrozí pokuty. Fyzickým osobám může být uložena sankce až do 50.000 korun, právnickým osobám nebo podnikajícím fyzickým osobám pak až do výše dvou milionů korun. Opatření se vztahuje na celý Zlínský kraj. Netýká se velkých hospodářských chovů, které svá zvířata registrují povinně.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. Tato nebezpečná nákaza se objevila v České republice poprvé loni v červnu, kdy byla na okraji Zlína nalezena první dvě uhynulá zvířata. Dosud veterináři evidují 216 případů, kdy byl u uhynulého, uloveného či odchyceného divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam