Barokní hřbitov ve Střílkách dostane peníze na svou obnovu

Barokní hřbitov ve Střílkách (Foto: Zlínský kraj)Barokní hřbitov ve Střílkách (Foto: Zlínský kraj)
Barokní hřbitov ve Střílkách (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 6. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍNSKÝ KRAJ – Dotaci 20 tisíc korun spolku, který se stará o záchranu barokního hřbitova ve Střílkách, schválila Rada Zlínského kraje. Příjemce tyto peníze použije zejména na úhradu svých provozních nákladů, sdělil serveru Zlin.cz Jan Vandík ze zlínského hejtmanství.

"Tento spolek aktivně přispívá k tomu, aby byl střílecký hřbitov, který je od roku 2010 národní kulturní památkou, zachován ve své plné umělecké kráse a historické hodnotě i pro příští generace. Proto jeho záslužnou činnost již několik let podporujeme a stejně tak učiníme i letos," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách bylo založeno v roce 2000, svojí činností se významně podílí na obnově hřbitova. Pomáhá obci Střílky, jež je vlastníkem hřbitova, prostřednictvím finančních sbírek nebo sponzorských darů finančně zajišťovat práce, které nyní na hřbitově probíhají při jeho obnově. Zároveň také informuje veřejnost o historii a významu stříleckého hřbitova. Každým rokem organizuje turistickou sezonu, kdy je areál hřbitova zpřístupněn k prohlídce a průvodkyně zde poskytují odborný výklad v českém, anglickém i německém jazyce.

Barokní hřbitov ve Střílkách byl vybudován ve 30. a 40. letech 18. století jako velkorysý umělecký celek s bohatou sochařskou výzdobou. Nechybí zde andělé, alegorie ctností a dobrých skutků i sedmi smrtelných hříchů. V zadní části hřbitova stojí pohřební kaple. Pod ní se nacházejí dvě krypty, v nichž jsou pohřbeni hrabata Künburgové.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam