Roman Čechmánek u soudu: Podvádět jsem nikoho nechtěl, sám se cítím poškozený

ZLÍN – Až deset let za mřížemi hrozí bývalému elitnímu hokejovému reprezentantovi Romanu Čechmánkovi. Šestačtyřicetiletý muž stanul dnes před zlínským krajským soudem, aby se zde zpovídal z obžaloby, která ho viní z podvodu za 15 milionů korun. Čechmánek ale svou vinu popírá.

Případ sahá do let 2011 a 2012. Bývalý hokejista v té době dokončoval pivovar, který byl ve zlínské části Padělky. Už v té době ale měl značné finanční problémy. Ty se snažil řešit půjčkami nejenom u bank, ale i od svých známých. Například od hokejisty Petra Čajánka si zapůjčil více než sedm milionů korun, Miroslava Blaťáka dva miliony korun a dalších lidí. Nikomu z nich ale peníze nevracel, dál měl přitom budovat svůj pivovar a objednávat si u firem stavební práce, nábytek a další vybavení. „Neměl snahu své závazky splácet. Na podmínky reagoval výmluvami, později se pro poškozené stal i nekontaktním,“ řekl státní zástupce Petr Matoušek.

Čechmánek nejprve u soudu nechtěl mluvit a odkázal se na svou výpověď na policii. Po jejím přečtení se nakonec rozhodl vyjádřit. O podvod podle něj rozhodně nešlo. „Všechny případy, které jsou v obžalobě, nebyly spáchány s úmyslem. Nikdy jsem nedělal nic, abych mu způsobil škodu, nikoho jsem nechtěl podvést. Kdybych chtěl podvádět tak bych založil firmu a nepodnikal bych jako fyzická osoba Roman Čechmánek a nedával bych všanc svůj majetek, včetně svého rodinného domu a dalších svých nemovitostí,“ tvrdil Čechmánek.

Bývalý hokejista se po svém návratu do Čech snažil investovat, rozjel hned několik podnikatelských záměrů takřka zaráz. Koupil dům v Holešově, v níž chtěl postavit byty a komerční prostory. Rozjel obchod s francouzským vínem, investoval i do dalšího projektu v Chorvatsku, koupil ve zlínské části Padělky budovu, ve které zbudoval pivovar. Jenomže ani na jednom poli se mu nedařilo podle jeho představ. Několik milionů také „svěřil“ bývalému advokátovi Milanu Holomkovi, který dnes sedí za zpronevěru takřka čtvrt miliardy korun. Nikde se mu ale nedařilo podle jeho představ, a tak začal padat do dluhů. „Není pravda, že jsem se věřitelům vyhýbal. Většině z nich jsem dluh uznal, protože jsem nikoho nechtěl podvést. Nezapíral jsem smlouvy. Úsilí na splacení dluhů ze stavebních prací jsem vyvinul veliké. Ručil jsem svým velkým majetkem,“ tvrdil Roman Čechmánek. Na kolena jej nakonec srazily české insolvenční zákony, a také insolvenční správce, který se prý nestaral o jeho majetek tak, jak měl. „Kdyby se majetek v konkurzu prodával za tržní ceny, věřitelé by své pohledávky dostali. Pivovar byl vydražen za 7 milionů, přitom skutečná hodnota budovy i jeho vybavení, byla mnohonásobně vyšší. Navíc se do konkurzu přihlásil jediný zájemce, což je podivné, protože vím, že jich bylo mnohem více. Podle mě to bylo ze strany insolvenčního správce v nepořádku a jeho jednání podle mého naprosto neprofesionální. Teď se jenom musím dívat na to, jak mi můj majetek mizí nenávratně mezi prsty,“ konstatoval Čechmánek.

U soudu dnes vypovídalo i několik svědků, kterým Čechmánek dluží za stavební práce. Jedním z nich byl i rodinný známý, který mu dohlížel na stavby v Holešově a ve Zlíně. „Oslovil mě někdy v roce 2012. Kývl jsem na to, sepsali jsme dohodu a začali jsme v tomto duchu konat. Souběžně se dělalo na dvou stavbách. Zhruba v polovině roku 2013 jsem se dozvěděl, že pan Čechmánek nemá k dispozici finanční prostředky, abychom mohli vyplácet firmy. Zkoušel jsem dohodnout splátkový kalendář, což se podařilo. Ale ten stejně nebyl dodržen. Snažil jsem se to zachránit, domluvil jsem schůzku s firmami, abychom se nějak snažili tuto situaci vyřešit. Všichni přišli, ale pan Čechmánek ne. Řekl mi, že v podstatě nemá s nimi co jednat,“ popisoval muž. Ten sám nedostával plat a navíc do holešovského domu vložil asi tři čtvrtě milionu korun. „Předpokládal jsem, že dostanu peníze z provozních zisků. Sám jsem vložil peníze do stavby v Holešově, do něhož jsme se pokoušeli dostat dotace,“ vysvětloval. Nic z toho se ale nepodařilo a muž své peníze také neviděl. Čechmánek si prý v té době odjel i na zahraniční rodinnou dovolenou. „Byl jsem až do poslední chvíle na jeho straně. Snažil jsem se vše dotáhnout do konce, sháněl jsem mu peníze. V těchto krocích považuji jeho jednání za neslušné a můžu to považovat částečně i za to, že jsem byl podvedený,“ připustil muž.

Čechmánek měl také lidem v okolí tvrdit, že čeká na peníze, které mu měly přijít z USA. „Co jsem slyšel, tak šlo o nějaký fond, do kterého přispívají hráči NHL a mohou jej použít ve chvíli, kdy mají potíže. Mělo jít o desítky milionů. On sám o tom nemluvil, jen říkal, že nějaké peníze budou, ale ne odkud,“ uvedl svědek. „To byla fáma, která běžela a podle mě si ji vytvořili věřitelé,“ reagoval na údajnou existenci fondů Čechmánek.

Soudní líčení pokračuje ve čtvrtek, kdy jsou předvolaní hokejisté Petr Čajánek a Miroslav Blaťák, včetně dalších svědků, kterým má Čechmánek dlužit.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x