Zlínská radnice finančně podpoří občany, kteří se musejí připojit k nové kanalizaci

Klečůvka (Foto: MěÚ Zlín)Klečůvka (Foto: MěÚ Zlín)
Klečůvka (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 8. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Na připojení k nové kanalizaci mohou obyvatelé zlínské části Klečůvka čerpat dotaci od města. Serveru Zlin.cz to oznámil Lukáš Fabián z tiskového oddělení magistrátu.

Od podzimu loňského roku má již drtivá většina obyvatel zlínské části Klečůvka možnost, respektive někteří i zákonnou povinnost, napojit se na centrální kanalizaci, která odpadní vodu směřuje do centrální čistírny odpadních vod. Dosavadní septiky a jímky se již nesmí dle zákona o vodovodech a kanalizacích používat.

„Proto je nezbytné provést v co nejkratším termínu odpojení septiku nebo domovní ČOV. To se provádí nejčastěji tzv. přemostěním nádrže septiku nebo, po odstranění technologie, nádrže ČOV, případně vybudováním obtoku s využitím stávající kanalizační přípojky napojené na kanalizaci," uvedla Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství zlínské radnice. Při této příležitosti doporučuje Odbor životního prostředí prověřit i technický stav této přípojky, jestli není poškozená či zborcená. Předejde se tak nemilým překvapením v případě jejího ucpání zahuštěnými odpadními vodami.

Akumulační prostor původního septiku či žumpy lze v případě dostatečného objemu po vyčerpání a vyčištění využít pro sběr dešťové vody k zálivce, což je v dnešní době s ohledem na častá období sucha velmi potřeba.

„Uvědomujeme si, že tato situace určitým způsobem zatíží rozpočet každé domácnosti, které se povinnost týká. Proto nabízíme možnost finančního příspěvku na změnu způsobu odkanalizování rodinných domů z účelového fondu města – Ekofondu," doplnil náměstek primátora Jiří Korec.

Příspěvek z Ekofondu činí 50 % nákladů, nejvýše však 20 tisíc korun. Žádost lze podat do 31. srpna letošního roku, ale až po realizaci prací. Je tedy potřeba, aby ke zrušení předčistících zařízení došlo nejlépe do konce července.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam