Dvě školy v kraji pořídí novou techniku pro odborný výcvik za 30 milionů

foto: kr-zlinsky.czfoto: kr-zlinsky.cz
foto: kr-zlinsky.cz
Co se děje 11. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Nové stroje a učební pomůcky pořídí letos pro své žáky Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm a také Střední odborné učiliště Uherský Brod. Server Zlin.cz o tom informoval Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Obě školy na nákup vybavení obdrží jednak dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu a částečně se na financování budou podílet také samy a s přispěním Zlínského kraje, který je jejich zřizovatelem.

„Vývoj techniky a technologií v zemědělství, potravinářství, strojírenství i dalších oborech jde neustále dopředu, a proto i my na to musíme reagovat a neustále modernizovat učební techniku, pomůcky i vybavení dílen na našich odborných školách, tak aby odpovídaly současným požadavkům a absolventi byli dobře připraveni uplatnit se na trhu práce," uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.

Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm pořídí kromě dvou traktorů také například diskový čelní a boční žací stroj s kondicionérem, tříradličný obracecí pluh, kombinátor na přípravu půdy, samonakládací baličku, návěsné rozmetadlo hnoje a další stroje. Veškerá nová technika bude sloužit při výuce praxe a odborného výcviku pro více než 100 žáků oboru Agropodnikání a 60 žáků oboru Zemědělec-farmář. Schválený investiční záměr počítá s celkovými náklady 10,090 milionu korun, z čehož 8,982 milionu pokryjí dotace z EU a státního rozpočtu, 606 tisíc přispěje kraj a 502 tisíc půjde z rozpočtu školy.

Na uherskobrodském učilišti budou zakoupeny stroje a učební pomůcky pro odborný výcvik žáků hned několika oborů. Například pro obor Automechanik to budou čtyřsloupový zvedák s 3D geometrií, vyvažovačka kol a moderní výukové panely a pro obor Opravář zemědělských strojů elektro-hydraulická zouvačka kol, univerzální soustruhy nebo hydraulické lisy. Budoucí pekaři se mohou těšit na nové sestavy pecí nebo rohlíkovací stroj a klempíři zase na zakružovačku plechu, ohýbačku plechu či univerzální dělicí stroj. Zmodernizováno bude také svařovací centrum. Podle schváleného investičního záměru jsou celkové náklady vyčísleny na 18,482 milionu korun, přičemž 16,634 milionu pokryjí dotace z EU a státního rozpočtu, 1,009 milionu uhradí škola a 839 tisíci přispěje kraj.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam