Nová kardiologická metoda přinese pacientům zlínské nemocnice velkou úlevu

Foto: Nemocnice Zlínského krajeFoto: Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Nemocnice Zlínského kraje
Co se děje 14. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Kardiologové v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně začali nově používat speciální pomůcky k překonávání chronických uzávěrů koronární tepny. Tuto metodu přivítají hlavně pacienti, pro které je riskantní absolvovat kardiochirurgickou operaci, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

K získání osvědčení byl potřeba tzv. proctoring, tedy proškolení, které přímo na Kardiologickém oddělení prováděl specialista z Belfastu. Primář Kardiologického oddělení Zdeněk Coufal již školení absolvoval loni na podzim na pracovišti v Paříži. Nyní byli proškoleni také další kardiologové. „Při používání tohoto materiálu je nutné dodržovat specifické zásady, proto je nezbytné, aby byl proškolen celý tým," uvedl primář Zdeněk Coufal.

Používání speciálního katetru a následně zvláštně uzpůsobeného balonku k překonávání tzv. chronických uzávěrů bude znamenat úlevu pro nemocné, kteří nejsou vhodní k operaci by-passu, ale mají problém s chronicky zavřenou významnou koronární tepnou. „Takových pacientů není mnoho, odhaduji do dvaceti za rok. Týká se to především těch, u kterých je rizikem kardiochirurgická operace. Zákrok pro ně ale bude znamenat velkou úlevu, i když samotný výkon může být někdy poměrně dlouhý, trvá i dvě hodiny. Materiál není levnou záležitostí a není tedy určen k rutinnímu použití. V některých případech však jiný postup není možný," dodal primář Kardiologického oddělení Zdeněk Coufal.

Kardiovaskulární centrum je jediným pracovištěm svého druhu ve Zlínském kraji.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam