Barvy Zlínského kraje bude v soutěži Zlatý Ámos hájit chemikářka

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 14. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Učitelka chemie Lucie Bakalová z Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov se za Zlínský kraj stala vítězkou 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Postupuje tak do celorepublikového semifinále, serveru Zlin.cz to oznámil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Regionálního kola se zúčastnili celkem čtyři nominovaní učitelé ze Zlínského a čtyři z Jihomoravského kraje. Vítěze určila odborná porota na základě přihlášek, pohovorů se všemi kandidáty a obhajob, které se uskutečnily těsně před slavnostním vyhlášením. Během nich byli pedagogové představeni svými žáky prostřednictvím nápaditých prezentací a scének.

„Přál bych všem učitelům, aby měli takové žáky, jako mají ti, kteří se zúčastnili dnešní soutěže. Myslím si totiž, že pozitivní klima ve škole je vytvářeno právě dobrým vztahem mezi učitelem a žákem. Proto bych byl velmi rád, kdyby ocenění učitelé dokázali předávat tu svoji dobrou zkušenost dále a přispívat tak k tomu, aby pedagogové i jejich žáci chodili do školy rádi," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podle krajského radního zodpovědného za školství Petra Gazdíka jsou vítězem všichni zúčastnění učitelé, neboť už jen to, že je na jejich školách mají žáci rádi a váží si jich, je pro ně obrovským pedagogickým úspěchem a oceněním jejich práce.

Jak se svěřila vítězka ze Zlínského kraje Lucie Bakalová, k učitelství ji to vždy táhlo, možná i proto, že již od malička se v rodině jako nejstarší z dětí přirozeně starala o své mladší sourozence. Učí již desátým rokem, z toho sedm let na holešovském gymnáziu, kde vyučuje chemii. Podle samotných žáků jsou její hodiny poučné a zároveň poutavé, neboť i odbornou a složitou látku často dokáže vysvětlit jako pohádku nebo příběh ze života. Jak Lucie Bakalová říká, aby byl učitel úspěšný, musí zůstat sám sebou a především milovat své povolání, pak to žáci vidí a ocení. Směrem ke svým žákům se snaží působit pozitivně a nerozčilovat se, jejich občasnou nepozornost bere s nadhledem a neustále přemýšlí, jak a čím je zaujmout.

Zlatého Ámose vyhlašuje a organizuje nevládní a nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Návrhy do ankety předkládají žáci základních a středních škol nebo členové dětských zájmových sdružení. Posláním ankety je především popularizace pedagogů, kteří podle hodnocení dětí, žáků a studentů významně přispívají k utváření kvalitního vztahu mezi žáky a učiteli, případně mezi dětmi a jejich vedoucími.

V letošním ročníku se regionálních kol účastní celkem 66 pedagogů. Vítězové regionálních kol postupují do semifinále, které se uskuteční 1. března v zrcadlových sálech Ministerstva školství, mládeže a sportu. Veřejné finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se pak bude konat v pátek 23. března. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose bude spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 24. března v Praze.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam