Kromě psů a koček se ve zlínském útulku postarali i o nutrie, poštolky, varana či užovku

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 14. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Během loňského roku se Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě ve Zlíně postaral o 427 nalezených nebo opuštěných psů, více než polovina se vrátila zpět k majitelům. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Zpět domů ke svým majitelům odešlo přesně 53 procent pejsků, dalších 47 procent odešlo do pěstounské péče, to znamená do nových domovů. Největší příjem psíků byl loni v měsících únor, říjen a listopad.

I když celkový počet psů je ve srovnání s jinými léty zhruba stejný, útulek se nepotýkal s problémem nadstavu psů. Většinou se průměrný denní počet pohyboval mezi 70 až 73, kapacita zařízení je přitom o několik míst vyšší. „Tento stav byl dán hodně tím, že psíci už u nás nesetrvávali tak dlouhou dobu. Sledujeme, že zájem lidí je větší, a to díky propagaci našich pejsků a celkové možnosti do útulku přijít, pejska si vyvenčit a lépe ho tak poznat. V rámci České republiky také existuje více různých zařízení, třeba depozita, záchytné kotce a podobně, které se starají o toulavé psíky, takže na náš útulek již není vyvíjen takový tlak jako v předešlých letech," sdělila Eva Poiselová za provozovatele zlínského útulku.

V rámci zařízení na Vršavě je možnost využít i hotelové služby pro psy, třeba v případech, kdy jeho majitelé jedou na dovolenou nebo například musí absolvovat pobyt v nemocnici. V minulém roce tuto službu využilo 94 majitelů a jsou to většinou lidé, kteří v hotelu ubytovávají svá zvířata opakovaně.

Co se týče koček v útulku, tam byla v roce 2017 situace podobná jako v předchozích letech. Od května do listopadu se museli pracovníci zařízení postarat o více než 40 koček, jednalo se většinou o nalezená koťata. V některých měsících se denní počet šplhal k 60, což byl stav značně převyšující běžnou kapacitu. „Za posledních deset let jsme měli loni nejvyšší počet koček, které jsme do útulku přijali, bylo to celkem 340 koček. Z toho 116 dospělých koček bylo v útulku vykastrováno, abychom aspoň trochu ovlivnili populaci toulavých a opuštěných koček v našem městě," uvedla Eva Poiselová.

Prostřednictvím dotace Ekofond města Zlína bylo loni načipováno 117 psů, většinou do věku osm až devět let, vykastrováno 15 fenek a sedm psů. Jednalo se hlavně o fenky a psy vyššího věku, aby se preventivně předešlo zdravotním komplikacím ať už v útulku nebo u nového majitele.

Útulek také přijímá i volně žijící zvířata, jako jsou poranění ptáci a drobní savci. V rámci zajišťování této péče spolupracuje se záchranou stanicí v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, která si pro tato zvířata jezdí nejpozději do druhého dne. „Nejvíce k nám lidé nosí poraněné poštolky, kosy, holuby, pak zesláblé ježky a netopýry. V rámci odchytu na řece Dřevnici jsme se také na počátku roku starali o 20 nutrií. Každý rok nás také rozesměje nebo zaskočí nejedna zajímavost, co se týče příjmu. Tentokrát do útulku zavítal zesláblý varan a užovka červená," doplnila Eva Poiselová.

Zřizovatelem útulku na Vršavě je město Zlín, které také podporuje jeho činnost částkou asi dva miliony korun ročně. Pomáhá také s organizováním různých akcí nebo s propagací zařízení a jeho činnosti.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam