Skvosty krajských muzeí a galerie míří na výstavu do Brna

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Kultura 18. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN, BRNO - V úterý 20. února bude v Moravském zemském muzeu v Brně, v prostorách Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu, za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a radního pro kulturu Miroslava Kašného zahájena prezentace muzeí Zlínského kraje, informovala server Zlin.cz Helena Mráčková ze zlínského hejtmanství.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout například stolní petrolejovou lampu vyrobenou světoznámým výrobcem skla S. Reichem v Krásnu nad Bečvou na poč. 90. let 19. století, luxusní vázu Atel ve stylu art deco z roku 1941, výjimečný model takzvané smyčkové židle rodiny Thonetů, litografie Maxe Švabinského, plastiky Vincence Makovského, Bohumila Jahody či Zdeňka Kováře a mnoho dalších artefaktů jako mimořádných dokladů průběžných sběratelských počinů na celém území Zlínského kraje.

"Při příležitosti oslav 200. výročí Moravského zemského muzea v Brně vznikl společný projekt, v jehož rámci představují paměťové kulturní instituce Zlínského kraje výběr jedinečných sbírkových předmětů, které budou až do 8. dubna prezentovány široké veřejnosti přímo v historickém centru Brna," sdělil radní Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Zlínský kraj podpořil uspořádání výstavy částkou 140 tisíc korun. "Kromě samotných sbírkových předmětů doplní expozici i výstavní bannery, na kterých se příchozí budou moci blíže seznámit s krásami a kulturní rozmanitostí Zlínského kraje, takže jde vlastně i o jakousi pozvánku do našeho regionu před zahájením turistické sezóny," řekl Kašný.

Paměťové kulturní instituce, které jsou příspěvkovými organizacemi kraje, v Brně nabídnou kolekci jedinečných sbírkových předmětů. Představí se zde Slovácké muzeum v Uherském Hradišti výběrem ze sbírky Františka Kretze, významného sběratele, novináře, dále Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Létajícími drahokamy, tedy fascinujícími barvami a tvary ze světa hmyzu, nerostů a hornin. Dalším bude Muzeum regionu Valašsko, které nabídne výběr z pokladů muzejních sbírek, Muzeum Kroměřížska představí výběr ze sbírky Jindřicha Slováka a Josefa Póly a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se bude prezentovat výběrem ze sbírky uměleckých děl firmy Baťa.

"Bohatství a kvalitu sbírkových předmětů krajských organizací dokládá nejen tato brněnská výstava, ale i skutečnost, že bývají pravidelně zapůjčovány do muzeí a galerií České republiky a také do zahraničí," dodal Miroslav Kašný.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam