Po mimořádných raziích budou vyhoštěny desítky cizinců

Foto: Policie ČRFoto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Hasiči a policie 20. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Policisté z cizinecké policie podnikli ve Zlínském kraji několik mimořádných rozsáhlých kontrol zaměřených na nelegální pobyt cizinců. Zajistili celkem 24 cizinců především z Ukrajiny a s 23 z nich zahájili správní vyhoštění, podotkla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Mimořádné kontroly cizinců se uskutečnily v Otrokovicích, Uherském Brodě, Uherském Ostrohu a ve Velkých Karlovicích. Mnozí ze zadržených cizinců pobývali v České republice neoprávněně, nejdéle si pobyt u nás prodloužil cizinec, který překročil povolenou dobu pobytu o 80 dnů. V několika případech už policisté rozhodli o správním vyhoštění cizinců s dobou zákazu pobytu na území EU v rozmezí od šesti měsíců do jednoho roku.

"Cizinci přijeli do České republiky za prací, ale pobývali u nás na polská pracovní víza, což je k výkonu zaměstnání neopravňuje. V průběhu lednových kontrol policisté zjistili také tři padělané doklady – jednalo se o poměrně nezdařilé padělky identifikačních karet Maďarska, které při kontrole předložili státní příslušníci Ukrajiny a Moldávie," dodala Javorková.

V roce 2017 provedli příslušníci cizinecké policie napříč Zlínským krajem 48 mimořádných pobytových kontrol. Zároveň pravidelně prověřovali cestující v mezinárodních vlakových spojích zejména na trase Břeclav – Přerov a Horní Lideč – Hranice na Moravě (641 kontrol) a rovněž se zaměřovali na vozidla překračujících státní hranici ve směru do ČR, včetně autobusů mezinárodní přepravy osob (117 kontrol).

Policisté loni zahájili celkem 166 správních řízení, z toho vydali 161 rozhodnutí o správním vyhoštění, v ostatních případech buď bylo řízení zastaveno nebo byla vydána mírnější forma správního opatření, a to rozhodnutí o povinnosti opustit území ČR. Důvodem zahájení správního řízení bylo především výkon pracovní činnosti, kdy cizinci nepředložili doklady opravňující je k výkonu zaměstnání na území České republiky. S dvaceti cizinci vedli vloni policisté trestní řízení ve věci maření výkonu úředního rozhodnutí, jelikož cizinci pobývali na území České republiky i přes pravomocný zákaz pobytu nebo pravomocné rozhodnutí o správním vyhoštění.

Policisté oddělení dokladů a specializovaných činností v roce 2017 odhalili 45 padělků identifikačních karet Rumunska, dokladů k vozidlům, které byly řešeny v rámci trestního řízení. Podle policistů se nejednalo o zdařilé padělky. "Vloni jsme ve Zlínském kraji zaznamenali také dva případy nelegálního převozu osob v úkrytu na ložné ploše nákladního vozidla. První případ se stal v březnu na Uherskohradišťsku a druhý v říjnu na Zlínsku. Celkem čtyři příslušníci Afghánistánu vnikli na území Srbska na ložnou plochu nákladních vozidel, s cílem dostat se na území států západní Evropy. Tři dospělé cizince jsme umístili v Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty a jedno dítě jsme museli předat pracovníkům sociálně-právní ochrany dětí, jelikož dítě nemělo doprovod," dodala Javorková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam