Jarní prázdniny mohou děti strávit ve hvězdárnách

Hvězdárna Valašské Meziříčí (Foto: Zlínský kraj)Hvězdárna Valašské Meziříčí (Foto: Zlínský kraj)
Hvězdárna Valašské Meziříčí (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 21. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKO - Bohatý program nabízejí v tomto prázdninovém týdnu malým i velkým návštěvníkům hvězdárny ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Vsetínská hvězdárna pořádá až do pátku Týden otevřených dveří a vstříc veřejnosti vychází také Hvězdárna Valašské Meziříčí, která má v těchto dnech kromě večerních hodin otevřeno také přes den, serveru Zlin.cz to řekl Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Letošní, již 26. ročník Týdne otevřených dveří nabízí ve vsetínské hvězdárně bohatý program plný pozorování, videoprojekcí a exkurzí. Do 23. února se mohou návštěvníci seznámit s pozorovatelnou, astronomickými přístroji i meteorologickou stanicí. Při pozorování Slunce a slunečních skvrn se dozvědí zajímavosti o naší mateřské hvězdě a ve večerních hodinách mohou sledovat Měsíc, hvězdy a další objekty noční oblohy.

Malé děti se mohou těšit na krátké animované příběhy o vesmíru, přírodě, létání, zvířátkách či zimě. Pro starší děti a dospělé je připraveno pásmo krátkých 3D filmů o kosmonautice. Nechybí ani praktické a zábavné ukázky toho, co znamená vzduchoprázdno. Návštěvníci mohou navštívit i 3D projekci, při které se proletí napříč sluneční soustavou. „Na programy s 3D projekcí je vzhledem k omezené kapacitě sálu vhodná rezervace míst telefonicky nebo mailem," upozornil pracovník hvězdárny Martin Leskovjan. Vstup na všechny akce v rámci Týdne otevřených dveří je zdarma. Pro větší skupiny návštěvníků lze po domluvě zajistit jiný astronomický program.

Mezi příspěvkové organizace kraje patří také Hvězdárna Valašské Meziříčí. Ta je v době jarních prázdnin do 23. února pro veřejnost otevřena i během dne. Navštívit ji je možno vždy v 10.00 nebo 14.00 hodin. Nabízí exkurzi po svých vybraných pracovištích, prohlídku expozic a obrazové výzdoby v prostorné vstupní hale, prohlídku rekonstruovaného objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 a také seznámení s dalekohledem. S ním je za příznivých podmínek možno pozorovat Slunce, hvězd, případně i planety. Dospělí zaplatí za vstup 50 korun, mládež 40 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. Organizované výpravy si mohou objednat prohlídku hvězdárny a vhodnou přednášku z její bohaté nabídky programů. Návštěvu je však nutno dohodnout předem.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam