Dalšího divočáka s prasečím morem evidují v Kostelci

Ilustrační foto (Foto: MVDr. Hugo Merta)Ilustrační foto (Foto: MVDr. Hugo Merta)
Ilustrační foto (Foto: MVDr. Hugo Merta)
Co se děje 22. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Od 1. února, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, eviduje Státní veterinární správa ve Zlínském kraji (SVS) na 12 nalezených uhynulých divočáků. Africký mor byl zatím potvrzen u jednoho zvířete, nalezeném na území zlínské části Kostelec, vyplývá to z informací SVS.

Zamořená oblast byla počátkem února zmenšena na asi 40 procent její původní výměry. Od 1. do 20. února  bylo v této oblasti nalezeno 12 uhynulých divokých prasat. Státní veterinární ústav zatím vyšetřil 10 vzorků a africký mor prasat byl prokázán jen u jedné bachyně nalezené v Kostelci ve vysoce rizikové oblasti. "V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou zbývajících kusů," informuje SVS na svém webu. 

Ve stejném období lovci v zamořené oblasti odlovili celkem 66 divočáků. Vyšetření prokázalo prasečí mor u jednoho kusu odloveného v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků. V oblasti s intenzivním odlovem bylo v průběhu února zastřeleno 770 divokých prasat. Z toho nejvíce v okresech Kroměříž (126), Hodonín (120) a Uherské Hradiště (112). Ani jedno z prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem prasečí mor nemělo.

Od prvního případu v červnu 2017 do konce ledna 2018, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, byl africký mor prasat potvrzen celkem u 200 nalezených uhynulých divokých prasat. Z tohoto množství bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset z pozitivně testovaných prasat.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam