Endoprotézu ramene operují zlínští lékaři už šest let

ZLÍN - Lékaři ortopedického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) si v těchto dnech připomínají šest let od chvíle, kdy poprvé pacientovi voperovali endoprotézu ramenního kloubu. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Ortopedické oddělení Krajské nemocnice T. Bati je jediné v kraji, které se systematicky věnuje endoprotetice ramene.

Endoprotetika ramenního kloubu se ve světě začala rozvíjet od roku 1985, do té doby bylo rameno pro endoprotézu „zakázaným kloubem“. „My v současné době nahrazujeme poškozenou chrupavku ramene umělými kloubními povrchy jen v případech, kdy je zachována tzv. rotátorová manžeta. To je šlacha, která umožňuje rotaci paže a zejména centraci hlavice pažní kosti do jamky lopatky,“ uvedl Jiří Laštovka, zástupce primáře Ortopedického oddělení KNTB.

Endoprotéza ramene není tak častou operací, jako je tomu u kyčelního nebo kolenního kloubu. V Krajské nemocnici T. Bati se ročně jedná o maximálně deset pacientů. „Není to nosný kloub a degenerativní změny zde probíhají daleko pomaleji. Ramenní kloub je navíc nejpohyblivějším kloubem v těle, pacient je schopen tolerovat značné omezení pohybu a kompenzovat jej zvýšeným pohybem v okolních kloubech,“ popsal Jiří Laštovka a dodal, že pacienti jsou často ve vyšší věkové skupině a musí zvládnout kromě vlastního zákroku také dlouhodobou a náročnou rehabilitaci. Výsledek pak ovšem stojí za to, pacient se většinou po půl roce vrátí k běžné hybnosti ramene.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x