Záchrana člověka z ledové vody. Zde rozhodují minuty

FRYŠTÁK – Jak co nejrychleji dostat z ledové vody tonoucího člověka, který se propadl pod led. Takový byl cíl cvičení zlínských krajských hasičů, kteří v tomto týdnu několikrát vyrazili na zamrzlou Fryštáckou přehradu.

Přestože se teplota venku pohybovala jen mírně nad nulou, v přehradě u Fryštáku skončilo ve vodě několik hasičů, aby si vyzkoušeli záchranu lidí, pokud se proboří pod led. Řada rybníků i vodních ploch už jsou totiž zamrzlé, což může svádět některé bruslaře k tomu, aby si přišli zajezdit na přírodní plochy. Riziko toho, že by se mohli propadnout, je však poměrně vysoké. „Led má v tuto chvíli kolem čtyř centimetrů. Navíc je na řadě míst nestabilní,“ upozornil školitel krajských hasičů Radek Polášek. Hasiči si tak vyzkoušeli záchranu různými způsoby, od házení plováků, přes vytahování pomocí žebříku či páteřní desky a lana. „Těch způsobů záchrany je asi kolem dvaceti,“ doplnil školitel. Pokud se člověk propadne pod led, rozhodují zde skutečně minuty. Teplota těla v ledové vodě totiž klesá až dvaatřicetkrát rychleji. V těchto zimních podmínkách, které aktuálně panují, by člověk, podle odhadu hasičů, mohl vydržet v ledové vodě 20-60 minut. Při nižších venkovních teplotách se čas velice rychle krátí. Hasiči mají proto na záchranu tonoucího skutečně jen několik málo minut. „Snažíme se co nejrychleji dostat k tonoucímu a pomocí prostředků ho vytáhnout ven,“ doplnil školitel. Záchrana je o to těžší v tom, že tonoucí člověk moc s hasiči nespolupracuje. Po asi pěti minutách strávených v ledové vodě, bývají totiž jeho reakce už velice zpomalené, prakticky nulové.

Nejzákladnější rady hasičů zní:

  • Choďte na led až ve chvíli, kdy má minimálně sedm centimetrů. Ale i zde je třeba být na pozoru a dívat se, jakou má barvu, zda nemá někde praskliny a podobně. To vše může svědčit o tom, že v těch místech není dostatečná tloušťka a hrozí propadnutí.
  • Rozhodně nikdy nevyrážejte na ledové plochy sami kvůli případnému zavolání pomoci.
  • Po ledě nechoďte v hloučcích, ale aspoň v pětimetrových rozestupech.
  • Je dobré mít po ruce alespoň nějaké bodáky, například šroubováky, které jsou svázané k sobě, a máte je kolem krku. Při proboření pak bruslař bodce zasekne do ledu a díky tomu se může sám dostat z vody ven. Podobně lze použít i klíče.
  • Pokud začne led praskat, a stojí na něm více lidí, je potřeba, aby se cestou zpět oddělily, aby zatížení bylo rovnoměrné.
  • Jestliže se led už prolamuje, neutíkejte, ale zpět válejte třeba sudy nebo lezte po čtyřech.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’96667′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1853‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚96667‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x