Projekt J. A. Baťa 120 začíná ve Zlíně výstavou a besedou s Baťovými potomky

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 27. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Projekt J. A. Baťa 120, který vznikl u příležitosti 120. výročí narození této významné osobnosti, začíná ve Zlíně výstavou  a besedou nazvanou Tehdy tu byla džungle. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Jan Antonín Baťa by 7. března 2018 oslavil 120. narozeniny. U příležitosti výročí jeho narození je v letošním roce připravena řada akcí ve vybraných městech Zlínského kraje – ve Zlíně, Uherském Hradišti a Otrokovicích. Projekt J. A. Baťa 120 zahrnuje konferenci, výstavy, besedy s veřejností i pro studenty a další aktivity v České republice, Slovenské republice a deseti městech ve světě.

První akce J. A. Baťa 120 ve Zlíně propojují oba životní póly Jana Antonína Bati, Česko a Brazílii. V budově 13 b areálu Baťových závodů už návštěvníci mohou zhlédnout výstavu Baťa – Zlín – Československo. Masarykova demokracie, Baťova prosperita. Výstavu připravila Nadace Tomáše Bati. Výstava pojednává zejména o meziválečném období ve 20. a 30. letech minulého století v Československu.

V úterý 27. února v kavárně Továrna ve 13. budově areálu Baťových závodů se uskuteční beseda na téma Tehdy tu byla džungle. Návštěvníci také zhlédnou film Brazilské stopy Jana Antonína Bati režisérky Dany Lipovské. Ač přesvědčením a srdcem Čechoslovák a velký vlastenec, byl J. A. Baťa donucen velkou část svého života prožít právě v Brazílii. I tam však zanechal nesmazatelné stopy. Besedovat s přítomnými budou vnučka J. A. Bati Dolores Baťa z Brazílie, její dcera Roberta, historička Hana Kuslová a Zdeněk Mikel, generální sekretář konference. „Muzeum jihovýchodní Moravy připravilo výstavu Tehdy tu byla džungle aneb Baťovská kolonizace v Brazílii, která dosud byla k vidění jen v Brazílii. Návštěvníci ji mohou vidět od pátku 2. března," dodala Hana Kuslová, kurátorka výstavy.

Projekt J. A. Baťa 120 vyvrcholí konferencí Budování baťovských továren a měst v Československu a ve světě. Sekce letectví bude 7. března dopoledne v Otrokovicích v hotelu Baťov, odpoledne 7. a 8. března dopoledne pokračuje ve Zlíně v max32 v areálu Baťových závodů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam