Město opraví plochu před zlínským zámkem

Parter před zámkem se bude rekonstruovat (Foto: MěÚ Zlín)Parter před zámkem se bude rekonstruovat (Foto: MěÚ Zlín)
Parter před zámkem se bude rekonstruovat (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 28. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – Zahradní parter v Sadu Svobody – tedy část parku před průčelím zlínského zámku – se připravuje na rekonstrukci. O stavebních úpravách tohoto veřejného prostoru město rozhodlo na základě několika důvodů, řekla serveru Zlin.cz pracovnice zlínského magistrátu Irena Orságová.

"Tato plocha již dostatečně nereprezentuje okolí budovy zámku a také neplní funkci předprostoru vztahující se k architektuře zámku. V neposlední řadě je vystavena enormní zátěži veřejnosti, která si přes park směrem k zastávce u trhu zkracuje cestu," vysvětlila městská zahradní architektka Zuzana Hegmonová.

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlín plánovanou rekonstrukci konzultoval s odborníky z Národního památkového ústavu v Kroměříži, pod jehož správu z hlediska památkové péče park spadá. Zohledněno bylo mimo jiné i značné zatížení tohoto prostoru v době konání akcí a s tím související zájem města ochránit stromy pod zámkem. Z odborné debaty vzešlo kompromisní řešení – vybudovat zpevněnou mlatovou plochu, což je již ve Zlíně odzkoušený a osvědčený povrch. Co do způsobu úpravy je zdánlivě jednoduchý, vzhledově nenápadný a má konstantní vlastnosti – propustnost a zároveň pevnost.

"Pouze dostatečná propustnost pro vodu zaručuje, že již čtvrthodinu po dešti bude povrch dobře oschlý a zůstane pevný. Zkušenosti s tímto povrchem v parku Komenského ukázaly, že mlat je velmi vhodný do silně zatěžovaného prostoru. Jeho provedení v parteru umožní i konání krátkodobých akcí. Vrchní vrstva bude opět speciálně míchaná přímo v lomu u Tišnova, protože se osvědčila. Barevnost povrchu tak bude shodná s barvou mlatu u hřiště a u altánu v parku Komenského," uvedla Hegmonová.

Stavební práce na úpravě zámeckého parteru by měly trvat v závislosti na počasí pravděpodobně po celý měsíc duben.

Sad Svobody, takzvaný zámecký park, je jedním z nejcennějších veřejných prostorů ve městě, který podléhá režimu památkové péče. Přestože tento park velká rekonstrukce teprve čeká, Odbor městské zeleně se tomuto prostoru intenzivně věnuje a pečuje o něj. Vloni došlo k výměně mobiliáře, tedy laviček i odpadkových košů, zmlazení keřového patra, kontrole a ochraně vzrostlých stromů i rozsáhlé strojové výsadbě cibulovin.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam