Vypukly velké oslavy 120. výročí narození J. A. Bati, muže, který dodnes budí rozporuplné emoce

ZLÍN – Jan Antonín Baťa. Muž, který stále mezi obyvateli vzbuzuje řadu rozporuplných emocí. Spoluzakladatel firmy Baťa, kterou sám vedl dalších sedm let po smrti svého nevlastního bratra Tomáše, by přesně za týden oslavil 120. narozeniny. Přiblížit lidem více z jeho soukromého života i práce, o to se snaží Nadační Fond J. A. Bati, který ku příležitosti tohoto jubilea uspořádal po městech Zlínského kraje jedenáctidenní oslavy, protkané řadou zajímavých výstav, besed i konferencí. Oslav se také účastní i vnučka Jana Antonína Dolores, která do Zlína přicestovala z Brazílie.

Řada lidí si s firmou Baťa spojuje především jeho zakladatele Tomáše Baťu, nevlastního bratra Jana Antonína. „Přitom Jan byl do firmy zapojený už ve čtrnácti letech, kdy jej bratr Tomáš povolal do práce. A ve dvaceti letech se stal starostou Sokola ve Zlíně,“ přiblížil sekretář projektu J. A. Baťa 120 Zdeněk Mikel.

Po tragické smrti Tomáše převzal v roce 1932 Jan vedení celé firmy a dál pokračoval a rozvíjel plány v baťovském duchu. Dál se budoval Zlín i další města po celém světě, včetně Asie, Indie či Brazílie. Tam Jan Antonín „zakotvil“ poté, co musel opustit USA, kam v roce 1939 odjel do exilu. V Brazílii strávil zbytek života, podnikal tam a dodnes tam žijí i jeho příbuzní, včetně vnučky Dolores. „Kdykoliv přijedu do Zlína, cítím se tu jako doma. Pamatuji si, jak mí prarodiče pořád Česky mluvili, jak se jim po této zemi stýskalo,“ poznamenala vnučka J. A. Bati.

Rodina se dlouhá léta snažila očistit jméno svého příbuzného od puncu kolaborant, za kterého byl Jan Antonín prohlášen dva roky po válce, což se jim podařilo až po šedesáti letech, v roce 2007. „Bohužel, o mém dědečkovi se za posledních 26 let příliš nevědělo. Měl to těžké. Musel stále bojovat proti tomu, že byl na černé listině i v době procesů proti němu, které byly v Praze. Ale pořád sršel optimismem. Když zakládal kolonizace v Sao Paulu, říkával lidem: „Nebojte se o peníze, ty za námi přijdou samy,“. A ono to tak skutečně bylo. Nakonec díky němu vznikla čtyři města, kde bydlí 40 tisíc lidí. Mají tam své farmy, svůj život a jsou spokojeni,“ pousmála se vnučka J. A. Bati, která do Zlína přijela, aby zde společně s ostatními oslavila 120. výročí narození svého dědečka. S sebou přivezla také řadu dokumentů, včetně 450 fotografií, ukazující mimo jiné i vznik baťovských kolonií v Brazílii. Ty budou vystaveny v Muzeu Jihovýchodní Moravy, které se stalo součástí jedenáctidenních oslav narození J. A. Bati, jež pořádá Nadační fond J. A. Bati. „Věděli jsme, co všechno nás kolem toho čeká, ale zvládli jsme to a dnes můžete lidem představit s tím, jaký byl Zlín ve 20. a 30. letech minulého století i historii obou bratrů Tomáše a Jana,“ přiblížil dále Zdeněk Mikel.

V dalších dnech mohou lidé navštívit komentované prohlídky vily Tomáše Bati či expozici baťovského bydlení. Vyvrcholením oslav budou 7. a 8. března konference Budování baťovských továren a měst v Československu a ve světě, které se zúčastní řada osobností z Česka i ze světa. Konference začne v Otrokovicích v hotelu Baťov, sekci Letectví. Jedenáctidenní oslavy vyvrcholí 9. března odhalením pamětní desky Jana Antonína Bati, a to na vile J.A.Bati ve Zlíně, kde dnes sídlí Český rozhlas. Více podrobností o programu najdete na www.jabata120.cz nebo na www.janantoninbata.cz.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x