DRAMA NA ZÁLEŠNÉ: V dýmu jsem uviděl paní, jak drží v náručí svou maminku

Michal Maňák a Tomáš Dočkal (Foto: Zlin.cz)Michal Maňák a Tomáš Dočkal (Foto: Zlin.cz)
Michal Maňák a Tomáš Dočkal (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 1. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Bez nadsázky si zaslouží titul hrdinové. Řeč je o dvojici zlínských policistů Tomáši Dočkalovi a Michalu Maňákovi, kteří v úterý ráno společně s dalším mužem zachránili z hořícího domku ve zlínské části Zálešná dvě ženy. Osmašedesátiletá paní v něm zůstala uvězněna se svou jednadevadesátiletou maminkou. Nebýt pohotovosti a odvahy těchto mužů, mohl celý případ skončit tragicky.

Bylo úterý, krátce kolem půl šesté ráno, když policisté Tomáš Dočkal a Michal Maňák dostali hlášení o požáru přístavby baťovského domku na Zálešné ve Zlíně. „Byli jsme zrovna na Tyršově nábřeží, což bylo kousek, takže jsme ihned vyrazili na místo. Už od restaurace na Januštici jsme viděli stoupat černý kouř,“ popisoval osmadvacetiletý policista Michal Maňák. Ani on a ani jeho kolega ještě netušili, v jaké drama se celý jejich zásah promění.

K domku dorazili asi za čtyři minuty. „Po celé ulici byl hustý černý kouř. Nechali jsme tedy stát auto opodál a vyběhli jsme ven. U domu byl nějaký muž, který nám řekl, že byl uvnitř pro paní, kterou vyvedl ven, ale že mu tam znovu vběhla,“ uvedli policisté.

Video: Autentické záběry policisty

Oba strážci zákona věděli, že tady už jde skutečně o vteřiny. „Celá přístavba byla v plamenech, včetně dveří. Do domu už se nedalo vejít. Z toho hořícího domu sálal tak obrovský žár, že v oknech začaly praskat tabulky. Snažili jsme se proto najít jinou možnost, jak se dovnitř dostat,“ vysvětloval osmatřicetiletý Tomáš Dočkal.

Z boční strany nakonec objevili okno a bylo jasno. „Vylezl jsem na rozvaděč, který byl pod oknem a obuškem rozbil okno,“ ukazoval Michal Maňák. V tu chvíli si prý ani neuvědomil, že se sám pořezal. „Začal jsem volat, jestli mě někdo slyší. Byl jsem rozhodnutý jít dovnitř. Ale nakonec jsem v dýmu uviděl paní, jak drží v náručí svou maminku. Rychle jsem na ně zavolal, ať jdou ke mně. Paní naštěstí zareagovala a přišla,“ vyprávěl dál policista Maňák.

Video: Policisté zachránili ženy z hořícího domu

Nemohoucí seniorku nakonec přes okno vytáhl ven a podal ji svému kolegovi. Stejně tak to udělali i s druhou paní. „Obě jsme potom odnesli pryč. Starší paní byla v bezvědomí,“ uváděli dál policisté. Venku byl v tu dobu obrovský mráz a obě ženy byly jenom v pyžamech. Policisté se proto vysvlékli z bund, vest i svetru a rychle ženy zabalili, aby nepromrzly. „Své svršky nám dal i ten muž, který nám pomáhal,“ doplnil ještě Tomáš Dočkal. „Mladší paní neměla ani ponožky, takže jsme jí dali do auta, zapnuli ventilaci, aby se trochu prohřála. My se mezitím starali o seniorku. Přes operačního jsme nechali přivolat i záchranku,“ doplňovali policisté.

Za chvíli už na místo dorazili hasiči, městská policie i sanitky. Ty odvezly obě paní do nemocnice. V ní ale skončil i policista Maňák, který se při zásahu pořezal a nadýchal zplodin. Stejně tak potřeboval zdravotnickou pomoc i třetí zachránce, který po celou dobu policistům pomáhal. „Pro nás je tento člověk hrdina. Byl tam jako první a neváhal a šel pro tu paní dovnitř. Pak nám pomáhal celou dobu, co jsme tam byli. Myslíme si, že tohle by málokdo udělal a zaslouží si i obrovské poděkování,“ vzkázali oba policisté třetímu zachránci.

Domek je bohužel z velké části poničený, z celé přístavby zůstaly jenom ohořelé trámy. Nicméně obě paní se podařilo zachránit.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam