Zlínský kraj rozdělí 1400 lidem 155 milionů na nové kotle

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 2. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skoro 155 milionů korun dá Zlínský kraj 1401 žadatelům na výměnu starých kotlů za nové. Kraji přišlo 2640 žádostí o kotlíkovou dotaci, řekl serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Přidělení dotací žadatelům schválili radní. „Dotace jsou určené na výměnu starých, nevyhovujících kotlů na pevná paliva za nové, nízkoemisní zdroje tepla v rodinných domech na území Zlínského kraje. Peníze na ně poskytla Evropská unie prostřednictvím ministerstva životního prostředí,“ uvedl Vandík.

Podle radního zodpovědného za řízení dotačních programů Jana Pijáčka patří rodinné domy k největším znečišťovatelům ovzduší. „Smyslem kotlíkových dotací je motivovat jejich majitele k tomu, aby přistoupili k výměně starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění, které povede ke snižování škodlivých emisí vypouštěných do ovzduší. Jsme proto velmi rádi, že ve Zlínském kraji je o tyto dotace mezi lidmi velký zájem, což není ve všech krajích samozřejmostí,“ uvedl Pijáček.

Druhé kolo takzvaných kotlíkových dotací vyhlásil kraj loni v září. Elektronický příjem žádostí pak spustil 25. října. „Potvrdil se očekávaný velký zájem veřejnosti. Celkově přišlo 2640 elektronických žádostí celkem za 292 milionů korun,“ uvedl Vandík. Žadatelé pak měli 10 dní na to, aby svoji žádost na krajský úřad dodali v listinné podobě. „V této podobě bylo doručeno 1735 žádostí za 190 milionů. Rozdíl je dán tím, že některé elektronické žádosti byly duplicitní, a také tím, že někteří sice podali elektronickou žádost, ale listinnou už ne,“ objasnil Vandík.

Mezi žadateli byl největší zájem o kotle na biomasu, na druhém místě pak o kondenzační plynové kotle. „Všechny přijaté písemné žádosti zkontrolovali a vyhodnotili pověření pracovníci krajského úřadu. Pokud v nich zjistili formální nedostatky, byli žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili. Celkem bylo k doplnění vyzváno 561 žadatelů. Podmínky nakonec splnilo 1 664 žádostí, z nichž bylo navrženo ke schválení 1401,“ informoval Vandík.

Pořadí žadatelů bylo stanoveno podle času, kdy úřad přijal jejich elektronickou přihlášku, a to s přesností na setiny vteřiny. Z celkového počtu podpořených projektů jich je nejvíce v počtu 524 z okresu Vsetín (524), dále následuje okres Zlín s 414 žádostmi, okres Uherské Hradiště s 314 žádostmi a okres Kroměříž se 149 žádostmi.

Zbývajících 263 žádostí kraj zařadil do takzvaného zásobníku projektů, čili do seznamu náhradních příjemců. „Tyto žádosti dostanou podporu v případě uvolnění dalších finančních prostředků v rámci programu. Nejpozději budou moct být podpořené do konce července roku 2019,“ řekl Vandík. Vyhlášení třetího kola se očekává ve druhé polovině příštího roku. Lidé by měli usilovat o 140 milionů korun.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam