Po rekonstrukci bude mít zámecká kovárna v Holešově dobovější nádech

Ilustrační foto (Foto: Dana Podhajská)Ilustrační foto (Foto: Dana Podhajská)
Ilustrační foto (Foto: Dana Podhajská)
Co se děje 5. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Městské kulturní středisko v Holešově rekonstruuje Zámeckou kovárnu, kterou má ve správě. Po opravách začne dílna nabízet pravidelné ukázky kovářské práce, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

„Restaurujeme podlahy, dveře a zárubně. Čekají nás i konzervátorské práce a zásadní úprava schodiště tak, aby se interiér celkově sjednotil a dostal dobovější nádech. Chceme doplnit i historický nábytek," upřesnil ředitel kulturního střediska Pavel Chmelík. Náklady by neměly přesáhnout sto tisíc korun.

K posledním zásadnějším změnám v interiéru kovárny došlo na konci roku 2016, kdy městské kulturní středisko nechalo zrestaurovat 150 let starý horizontální měch, který patří k původnímu vybavení dílny a poháněl výheň. Letos k němu přibyl ještě druhý měch, takzvaný vertikální, který Holešov získal z Jasenné, kde zrušili kovářskou dílnu. Měch je rozložený a kulturní středisko prozatím nenaplánovalo konkrétní datum, kdy jej nechá složit. Nicméně až k tomu dojde, nabídne holešovská kovárna k prohlédnutí dva základní typy kovářských měchů, které se v historii používaly.

Městské kulturní středisko Holešov se snaží postupně udržovat a rekonstruovat všechny svěřené památky včetně kovárny. V tomto případě je fundus skutečně rozličný a bohatý, od zmíněných měchů přes barokní podkovy až po dochované osobní věci a oblečení kováře, který dům obýval. Letos v létě kovárna poprvé nabídne veřejnosti také pravidelné ukázky kovářské práce. Kovářova dílna tak po letech opět ožije.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam